Çevresel ve proje yönetimi risklerinin yapım işlerine etkisinin araştırılması ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of the impact of environmental and project management risks on construction works
  1. Tez No: 1003063
  2. Yazar: SİNEM AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yapım projelerinde ortaya çıkan çevresel ve proje yönetimi kaynaklı riskler incelenmiş ve bu risklerin göreli önem düzeyleri değerlendirilmiştir. Literatür taraması sonucunda belirlenen risk faktörleri, mühendisler, proje yöneticileri ve akademisyenlerin katılımıyla uygulanan anket çalışması aracılığıyla analiz edilmiştir. Anket kapsamında katılımcılar, her bir riski gerçekleşme olasılığı ve proje performansı üzerindeki potansiyel etkisi açısından değerlendirmiştir. Elde edilen veriler Microsoft Excel programı kullanılarak analiz edilmiş; olasılık ve etki değerlerinin birlikte ele alınmasıyla risk puanları hesaplanmış ve riskler renk kodlu bir risk matrisi aracılığıyla sınıflandırılmıştır. Bulgular, olumsuz iklim koşulları ile yapım alanlarının kentsel alanlara yakınlığının en kritik çevresel riskler arasında yer aldığını göstermektedir. Buna karşılık, maliyet kontrolü, planlama yetersizlikleri, sözleşme yönetimi ve alt yüklenici yönetimine ilişkin proje yönetimi risklerinin daha baskın olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, çevresel ve proje yönetimi risklerinin sistematik biçimde değerlendirilmesinin, risklerin etkin şekilde önceliklendirilmesine katkı sağladığı ve yapım projelerinde gecikmelerin, maliyet artışlarının ve kaliteye ilişkin kayıpların azaltılmasına destek olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines environmental and project management risks arising in construction projects and evaluates their relative significance. Risk factors determined through a comprehensive literature review were assessed by means of a questionnaire survey administered to engineers, project managers, and academics. Within the survey, participants evaluated each risk according to its probability of occurrence and its potential impact on project outcomes. The obtained data were processed using Microsoft Excel, where risk scores were derived from the combined likelihood and impact values, and the identified risks were subsequently grouped through a color-coded risk matrix. The results show that unfavorable climatic conditions and the location of construction sites in close proximity to urban areas represent the most critical environmental risk factors. Conversely, project management risks associated with cost control, deficiencies in planning, contract administration, and subcontractor management were identified as more prevalent. Overall, the findings suggest that a structured assessment of environmental and project management risks facilitates effective risk prioritization and supports the reduction of delays, cost overruns, and quality-related losses in construction projects.