Periyodik bozucu bastırılmasına yönelik yenilikçi gürbüz denetleyici tasarımları
Design of innovative robust controllers for periodic disturbance rejection
- Tez No: 1003078
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TATLICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
Özet
Bu tez endüstriyel uygulamalarda sıklıkla karşılaşılan periyodik bozucu etkilere maruz sistemler için takip hatasının işaretinin integralini kullanan yenilikçi gürbüz kontrolör yapıları tasarımına odaklanmıştır. Tez çalışmaları kapsamında; *Sistemde bulunan periyodu bilinen bozucu etkileri telafi etmek için takip hatasının işaretinin integralini kullanan tekrarlamalı öğrenme tabanlı gürbüz kontrolör, *Sistemde bulunan periyodu bilinmeyen periyodik bozucu etkileri telafi etmek için takip hatasının işaretinin integralini kullanan periyodik bozucu etki kestirimci tabanlı gürbüz kontrolör ve *Sistemde bulunan periyodu bilinmeyen periyodik bozucu etkileri telafi etmek için gözlemci hatasının işaretinin integralini kullanan gözetleyiciyi içeren takip hatasının işaretinin integralini kullanan gürbüz kontrolör yapıları tasarlanmıştır. Tasarlanan kontrolörlerin her biri için kararlılık analizleri gerçekleştirilmiş ve takip hatasının asimptotik kararlığı ispatlanmıştır. Benzetim çalışmaları sinüzoidal yüke sahip sürekli mıknatıslı senkron motor modeli ile ve deneysel çalışmalar ise periyodik yüke maruz kaldığı bilinen endüstriyel klima kompresör sisteminde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has focused on design of novel robust controller structures that utilize integral of sign of error for systems subject to periodic disturbances that are frequently encountered in industrial applications. During the dissertation study; *To compensate for the periodic disturbances with known period, a repetitive learning based robust controller that utilizes integral of the sign of the tracking error, *To compensate for the periodic disturbances with unknown period, a periodic disturbance estimation based robust controller that utilizes integral of the sign of the tracking error, and *Robust controller that uses the integral of the sign of the tracking error, including the observer that uses the integral of the sign of the observer error, to compensate for periodic disturbances of unknown period in the system are designed. For each controller, stability analyses are performed where asymptotic stability of the tracking error are proven. The simulation studies are performed with the model of a permanent magnet synchronous motor subject to sinusoidal loads and the experimental tests are carried out with an industrial air conditioning compressor motor which is known to be exposed to periodic disturbances.