Aile eğitiminin ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi: Antalya örneği
An examination of the impact of family education on parents' attitudes towards their children: The Antalya example
  1. Tez No: 1003079
  2. Yazar: AHMET KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, aile eğitiminin ebeveyn tutumları üzerindeki etkilerini kuramsal ve uygulamalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Modern toplumsal dönüşümlerle birlikte geniş aile yapısının yerini çekirdek aile yapısına bırakması, ebeveynlerin çocuk yetiştirme pratiklerinde yeni yaklaşımları zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen Aile Eğitim Programının, ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutumlarını nasıl etkilediği Antalya ili örneğiyle ön test–son test eşleştirilmiş kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel desenler, araştırmacının bağımsız değişkeni bilinçli olarak manipüle ederek bu değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemesine olanak tanıyan ve neden-sonuç ilişkilerinin ortaya konulmasında en güçlü araştırma modelleri arasında yer alan desenlerdir. Ön-test ve son-test içeren anketler ile ebeveynlerin eğitime katılım öncesi ve sonrası tutumları analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, ebeveynlerin aile içindeki rollerine dair farkındalık düzeylerini belirlemek, çocuklarının eğitim süreçlerine katkılarını ortaya koymak ve bu süreçte karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma, aile eğitiminin yalnızca çocuk gelişimi üzerindeki etkilerinin değil, aynı zamanda yetişkin bireylerin tutum, davranış ve iletişim biçimleri üzerindeki etkilerinin de kapsamlı biçimde anlaşılmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of family education on parental attitudes both theoretically and practically. With modern societal transformations, the shift from extended family structures to nuclear families has necessitated new approaches in parental child-rearing practices. In this context, a pre-test–post-test matched control group experimental design was used, with the example of Antalya province, to investigate how the Family Education Program, updated by the Ministry of National Education, affects parents' attitudes towards their children. Experimental designs are among the most powerful research models for revealing cause-and-effect relationships, allowing researchers to consciously manipulate the independent variable to examine its effect on the dependent variable. Parental attitudes before and after participation in the education were analyzed using questionnaires containing pre-test and post-tests. The aim of the study is to determine the level of awareness of parents regarding their roles within the family, to reveal their contributions to their children's educational processes, and to develop solutions to the problems encountered in this process. The research aims to contribute to a comprehensive understanding not only of the effects of family education on child development but also on the attitudes, behaviors, and communication styles of adult individuals.