Çevreye duyarlı otel işletmelerinde yeşil uygulamalarınçevresel performans, rekabet avantajı ve finansal başarıyaetkisinde yeşil kurumsal kimliğin aracılık rolü
The mediating role of green corporate identity in the effect of green practices on environmental performance, competitive advantage, and financial success in environmentally conscious hotel businesses
- Tez No: 1003129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SANALAN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çevreye duyarlı otel işletmelerinde yeşil uygulamaların çevresel performans, rekabet avantajı ve finansal başarı üzerindeki etkilerini incelemek ve söz konusu bu ilişkilerde yeşil kurumsal kimliğin aracılık rolünü test etmektir. Bu kapsamda araştırmada, yeşil uygulamalar, çevresel performans, rekabet avantajı, finansal başarı ve yeşil kurumsal kimlik olmak üzere beş temel değişkene ilişkin ölçeklerden yararlanılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Veriler, yapılandırılmış anket formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma modeli ve hipotezler, SmartPLS 4 veri analiz yazılımı aracılığıyla test edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler, en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çevreye duyarlı otel işletmelerinde yeşil uygulamaların genel olarak orta düzeyin üzerinde bir performans sergilediğini göstermektedir. Misafirlere çevresel ve kültürel aktiviteler ile yeşil uygulamalar hakkında bilgi verilmesi en yüksek ortalamalara sahip uygulamalardır. Buna karşılık, su ve enerji tasarrufu sağlama ve atıkları azaltma gibi yeşil uygulamalarda performansın daha düşük olduğu görülmüştür. Bu sonuç, otellerin bilgilendirme odaklı uygulamalarda daha başarılı olduğunu ancak doğrudan çevresel etkinin azaltılmasında etkili olan yeşil uygulamaların etkin biçimde hayata geçirilmesinde gelişime ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, çevreye duyarlı otel işletmelerinde yeşil uygulamaların çevresel performans, rekabet avantajı ve finansal başarı üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca yeşil kurumsal kimlik, yeşil uygulamalar ile çevresel performans, rekabet avantajı ve finansal başarı arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the effects of green practices on environmental performance, competitive advantage, and financial success in environmentally conscious hotel businesses and to test the mediating role of green corporate identity in these relationships. In this context, the study utilized scales related to five key variables: green practices, environmental performance, competitive advantage, financial success, and green corporate identity. A correlational survey design, one of the quantitative research methods, was used in this study. Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire. The research model and hypotheses were tested using SmartPLS 4 data analysis software, and the relationships between variables were analyzed using the partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) method. The findings indicate that green practices in environmentally conscious hotel businesses generally perform above average. Providing guests with information about environmental and cultural activities and green practices are the practices with the highest averages. In contrast, performance is lower in green practices such as saving water and energy and reducing waste. This result shows that hotels are more successful in information-focused practices but need improvement in effectively implementing green practices that are effective in directly reducing environmental impact. The research results reveal that green practices in environmentally conscious hotel businesses have positive and significant effects on environmental performance, competitive advantage, and financial success. Furthermore, green corporate identity plays a mediating role in the relationship between green practices and environmental performance, competitive advantage, and financial success.