Okul öncesi eğitim programlarının karşılaştırmalı incelemesi: 2013, 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı
Comparative analysis of preschool education programs: 2013, 2024 Preschool Education Program and 2024 Turkish Century Maarif Model Preschool Education Program
- Tez No: 1003173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN AKPINAR AFŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Tezin amacı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Programları olan 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı (OÖEP), 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı (OÖEP) ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) Okul Öncesi Eğitim Programının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma ile programda yapılan değişiklikler, yenilikler, önceki programdan çıkarılan noktaları ortaya koymak ve okul öncesi öğretmenlerine rehber olmak hedeflenmektedir. Eğitimin en önemli kademelerinden biri okul öncesi eğitimdir. Gerek okul öncesi eğitimde gerekse diğer eğitim kademelerinde niteliği artırmak ve ülke standardizasyonunu sağlamak için planlı ve programlı bir şekilde yapılan sistematik çalışmalar oldukça önemlidir. Bu bağlamda ilk olarak 1953 yılında hazırlanan Okul Öncesi Eğitim Programı'ndan sonra 1989, 1994, 2002, 2006, 2013 ve son olarak 2024 yılında Okul Öncesi Eğitim Programı güncellenmiştir. 1953 Okul Öncesi Eğitim Programı hazırlandıktan sonra dönemin şartlarına, ilgi ve ihtiyaçlara yönelik çeşitli güncellemeler yapılarak Okul Öncesi Eğitim Programları yenilenmiş ve günümüze kadar gelişme göstermiştir. Okul Öncesi Eğitim Programlarında yapılan bu değişiklikler, program karşılaştırma çalışmalarını da beraberinde getirmiştir. Yapılan değişiklik ve yeniliklerin incelenmesi adına program karşılaştırma çalışmaları önem arz etmektedir. Alan yazın incelemesinde geçmiş yıllarda program karşılaştırma çalışmalarına rastlanılmış ancak 2013, 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı ve 2024 TYMM Okul Öncesi Eğitim Programının karşılaştırılması ile ilgili tez çalışmasına rastlanılmamıştır. Bu durum tezin özgün değerini ortaya koymaktadır. Çalışmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Doküman inceleme, yazılı şekilde olan belgelerin sistematik olarak analiz edilmesi için kullanılan nitel araştırma yöntemidir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve tez danışmanı tarafından hazırlanan ve uzman görüşüne sunularak son hali verilen“Program Karşılaştırma Formu”kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde güvenilirliğin artırılması amacıyla, araştırma kapsamında ele alınan üç Okul Öncesi Eğitim Programı incelenerek "Program Karşılaştırma Formu ayrı ayrı doldurulmuştur. Bunun yanı sıra veri teyidi, ayrıntılı betimleme, veri çeşitlemesi, maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemleri de kullanılmıştır. Şekillerin oluşturulmasında MAXQDA programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, programlar arasındaki genel farklılıklar, programlar arasındaki yapısal farklılıklar, programların eğitim süreci arasındaki farklılıklar, programların içerikleri arasındaki farklılıklar ve programların değerlendirme kısımları arasındaki farklılıklara göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the 2013 Preschool Education Program (OÖEP), the 2024 Preschool Education Program (OÖEP), and the 2024 Turkey Century Education Model (TYMM) Preschool Education Program, which are the Education Programs of the General Directorate of Basic Education of the Turkish Ministry of National Education (MEB). This study aims to reveal the changes and innovations made in the program, the points removed from the previous program, and to guide preschool teachers. Preschool education is one of the most important stages of education. Systematic work carried out in a planned and programmed manner is very important to improve quality and ensure national standardization in both preschool education and other stages of education. In this context, the Preschool Education Program, first prepared in 1953, was updated in 1989, 1994, 2002, 2006, 2013, and most recently in 2024. After the 1953 Preschool Education Program was prepared, various updates were made in line with the conditions, interests, and needs of the time, and the Preschool Education Programs were renewed and have continued to develop to the present day. These changes in Preschool Education Programs have also led to program comparison studies. Program comparison studies are important for examining the changes and innovations made. A review of the literature reveals that program comparison studies have been conducted in previous years, but no thesis study comparing the 2013 and 2024 Preschool Education Programs and the 2024 TYMM Preschool Education Program has been found. This highlights the original value of this thesis. The document review method was used in the study. Document review is a qualitative research method used for the systematic analysis of written documents. The“Program Comparison Form,”prepared by the researcher and thesis advisor and finalized after expert review, was used as the data collection tool. To increase reliability in the data collection process, the three Preschool Education Programs covered in the research were examined, and the“Program Comparison Form”was filled out separately for each. In addition, data verification, detailed description, data variation, and maximum diversity sampling methods were also used. The MAXQDA program was used to create the figures. The results of the study were interpreted based on the general differences between the programs, the structural differences between the programs, the differences in the educational process of the programs, the differences in the content of the programs, and the differences in the evaluation sections of the programs.