Ortaokul matematik öğretimi programlarının karşılaştırılması 2013-2017-2018-2024
Comparison of middle school mathematics teaching programs 2013-2017-2018-2024
  1. Tez No: 904071
  2. Yazar: BERNA GÖVCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2013-2017-2018-2024 yılları ortaokul matematik eğitimi programlarının yaklaşım felsefeleri, genel hedefleri, yeni kavramların kullanımı, kazandırılması hedeflenen beceri ve yetkinlikler, değerler, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, program yapısı, öğrenme alanları ve temaların sınıflara göre dağılımı, kazanım sayıları ve ders saatleri, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Öğretimi Programı'nın genel ve biçimsel yapısının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu araştırma, 2013, 2017, 2018 ve 2024 yıllarında güncellenen ortaokul matematik öğretim programlarının nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmada doküman analizi yöntemi uygulanmıştır. Bu karşılaştırmalar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanmış olan yazılı öğretim programlarının incelenmesi doğrultusunda yapılıp ve karşılaştırmalı analizlerde bulunulmuştur. Süreç içinde değişen programların matematik eğitimine sağladığı gelişimler belirlenmiştir. Veri kaynağı olarak, 2013 yılında yayımlanan Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı (5-8. sınıflar), 2017 yılında yayımlanan Matematik Dersi Öğretim Programı (ilkokul ve ortaokul 1-8. sınıflar), 2018 yılında yayımlanan Matematik Dersi Öğretim Programı (ilkokul ve ortaokul 1-8. sınıflar) ve 2024 yılı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Matematik Dersi Öğretim Programı kullanılmıştır. Araştırmada içerik analizi yöntemi ile elde edilen veriler anlaşılabilecek şekilde benzerlik ve farklılıkları ele alınarak organize edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda programlar yaklaşım felsefeleri açısından incelendiğinde temelde aynı olup çeşitlendiği görülmüştür. Genel amaçlar 2013 ve 2017' benzerlik gösterdiği, 2018 ve 2024'te farklılaştığı tespit edilmiştir. 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile programlar arasında kavramlar arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. En çok beceriye 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli matematik öğrenim programında yer verildiği görülmektedir. Yetkinlikler bölümüne 2018 programında yer verilmiş olduğu görülmüştür. Değerler kavramının ilk kez 2017 ve 2018 öğretim programlarında yer aldığı belirlenmiştir. 2013, 2017 ve 2018 programlarında öğrenme alanlarının 5 ana başlık olarak sabit kaldığı tespit edilmiştir. Ancak, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde bu öğrenme alanlarının yerini 7 tema başlığı almıştır. Programlarda kazanım sayılarında azalma ve çeşitli değişiklikler gözlemlenmiştir. Ders saatleri açısından ise önemli bir farklılık olmadığı, ancak 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde“Okul Temelli Planlama”adı altında 8 ders saatinin ayrıldığı anlaşılmıştır. Ayrıca, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin genel ve biçimsel yapısının önceki programlara göre belirgin bir farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to comparatively examine the approach philosophies, general objectives, use of new concepts, skills and competencies targeted to be acquired, values, measurement and evaluation methods, program structure, distribution of learning areas and themes according to classes, number of outcomes and lesson hours, and the general and formal structure of the 2024 Turkey Century Maarif Model Middle School Mathematics Education Program of the middle school mathematics education programs of the years 2013-2017-2018-2024. This research was designed as a case study within the framework of qualitative research methods of the middle school mathematics education programs updated in 2013, 2017, 2018 and 2024. Document analysis method was applied in the research. These comparisons were made in line with the examination of the written curriculums approved by the Board of Education and Training and comparative analyzes were made. The developments provided by the programs that changed in the process to mathematics education were determined. The Middle School Mathematics Course Curriculum (5-8th grades) published in 2013, the Mathematics Course Curriculum (primary and secondary school 1-8th grades) published in 2017, the Mathematics Course Curriculum (primary and secondary school 1-8th grades) published in 2018 and the 2024 Turkey Century Maarif Model Mathematics Course Curriculum were used as data sources. The data obtained by the content analysis method in the research were organized by considering the similarities and differences in a way that can be understood. As a result of the analysis of the data, when the programs were examined in terms of approach philosophies, it was seen that they were basically the same but diversified. It was determined that the general objectives were similar in 2013 and 2017, and differed in 2018 and 2024. It was seen that there were differences between the concepts of the 2024 Turkey Century Maarif Model and the programs. It was seen that the most skills were included in the 2024 Turkey Century Maarif Model mathematics learning program. It was seen that the competencies section was included in the 2018 program. It was determined that the concept of values was included for the first time in the 2017 and 2018 curriculums. It was determined that the learning areas remained constant as 5 main headings in the 2013, 2017 and 2018 curriculums. However, these learning areas were replaced by 7 theme headings in the 2024 Turkey Century Education Model. A decrease in the number of achievements and various changes were observed in the programs. It was understood that there was no significant difference in terms of lesson hours, but 8 lesson hours were allocated under the name of“School-Based Planning”in the 2024 Turkey Century Education Model. In addition, it was observed that the general and formal structure of the 2024 Turkey Century Education Model showed a significant difference compared to the previous programs.