Ratlarda doymuş ve doymamış yağ içerikli diyetlerde spirulina kullanımının karbonhidrat ve lipit metabolizması ile kahverengi yağ dokusundaki dönüşüm, farklılaşma ve aktivasyon genleri üzerine etkisi
Effects of spirulina supplementation in diets containing saturated and unsaturated fats on carbohydrate and lipid metabolism, and on transformation, differentiation, and activation genes in brown adipose tissue in rats
  1. Tez No: 1003245
  2. Yazar: AYŞE GİZEM BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ratlarda doymuş (Hindistan cevizi yağı) ve doymamış yağ içerikli (Fındık yağı) diyetlerde spirulina kullanımının karbonhidrat ve lipit metabolizması ile kahverengi yağ dokusundaki dönüşüm, farklılaşma ve aktivasyon genlerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada, 10-12 haftalık, 200-250g ağırlığında, 48 Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Her grupta 8 rat olacak şekilde kontrol ve 5 deneme grubu oluşturuldu: Kontrol (K, spirulina ilave edilmeyen bazal diyet); Spirulina (S, bazal diyet+%5 spirulina); Fındık yağı (F, bazal diyet+%15.5 fındık yağı); Hindistan cevizi yağı (H, bazal diyet+%15.5 hindistan cevizi yağı); Spiriluna+fındık yağı (SF, bazal diyet+%5 spirulina+%15.5 fındık yağı); Spiriluna+hindistan cevizi yağı (SH, bazal diyet+%5 spirulina %15.5 hindistan cevizi yağı). Spirulinanın tek başına (S) veya fındık yağı (SF) ve hindistan cevizi yağı (SH) ile kombine kullanımı, kontrol grubuna göre ağırlık kazancını anlamlı düzeyde artırdı (P=0.001). Spirulina; özellikle SF grubunda trigliserit, S ve SH gruplarında toplam kolesterol düzeylerini düşürerek hipolipidemik etki gösterdi (P<0.001).Yüksek yağlı diyetlere spirulina ilavesi, toplam oksidan düzeyini düşürdü (P<0.001). Kahverengi yağ dokusunda UCP1 ekspresyonu H, SF ve SH gruplarında sırasıyla 1,88, 1,82 ve 1,72 kat arttı. Beyaz yağ dokusunda ise yüksek yağlı diyetlerin (F ve H) aksine, spirulina PPAR-γ ve PGC1-α gen ekspresyonlarını anlamlı düzeyde aşağı regüle etti (P<0.001). Sonuç olarak, doymamış ve doymuş yağ kaynaklarıyla oluşturulan yüksek yağlı diyetlere spirulina ilavesi her iki grupta canlı ağırlık artışı ile sonuçlanmasına rağmen, spirulina bu artışa eşlik etmesi beklenen metabolik bozulmaları belirgin biçimde hafifletmiştir. Spirulina, kahverengi yağ dokusunda UCP1 ve PRDM16 ekspresyonlarını artırarak termojenik kapasiteyi desteklemiş, eş zamanlı olarak beyaz yağ dokusunda PPAR-γ ve PGC-1α ekspresyonlarını baskılayarak yağ depolanmasına yönelik adipoz doku programını sınırlandırmıştır; bu doku-spesifik moleküler yeniden düzenleme serum lipit profilinin iyileşmesi, oksidatif stresin azalması ve karaciğer enzim aktivitelerinin düşmesi ile uyumlu bir metabolik adaptasyonu yansıtmaktadır. Bu bulgular, spirulina'nın kilo kaybı sağlayıcı bir ajan olmaktan ziyade, yüksek yağlı diyet koşullarında canlı ağırlık artışına rağmen metabolik sağlığı koruyucu bir besinsel bileşen olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Spirulina supplementation in saturated (coconut oil) and unsaturated fat-containing (hazelnut oil) diets on carbohydrate and lipid metabolism, as well as on conversion, differentiation, and activation genes in brown adipose tissue in rats. In the study, 48 male Wistar Albino rats, aged 10-12 weeks and weighing 200-250 g, were used. Control (K, basal diet without spirulina supplementation); Spirulina (S, basal diet + 5% spirulina); hazelnut oil (F, basal diet + 15.5% walnut oil); Coconut oil (H, basal diet + 15.5% coconut oil); Spirulina + hazelnut oil (SF, basal diet + 5% spirulina + 15.5% walnut oil); Spirulina + coconut oil (SH, basal diet + 5% spirulina + 15.5% coconut oil). The use of Spirulina alone (S) or in combination with hazelnut oil (SF) and coconut oil (SH) significantly increased live weight gain compared to the control group (P = 0.001). Spirulina showed a hypolipidemic effect by lowering triglyceride levels especially in the SF group and total cholesterol levels in the S and SH groups (P<0.001). The addition of spirulina to high-fat diets decreased total oxidant levels (P<0.001). UCP1 expression in brown adipose tissue increased 1.88, 1.82, and 1.72 times in the H, SF, and SH groups, respectively. In white adipose tissue, unlike the high-fat diets (F and H), spirulina significantly downregulated PPAR-γ and PGC1-α gene expressions (P<0.001). In conclusion, although the addition of spirulina to high-fat diets composed of unsaturated and saturated fat sources resulted in increased live weight in both groups, spirulina significantly alleviated the accompanying metabolic disorders. Spirulina supported thermogenic capacity by increasing UCP1 and PRDM16 expressions in brown adipose tissue, while simultaneously limiting the adipose tissue program for fat storage by suppressing PPAR-γ and PGC-1α expressions in white adipose tissue. This tissue-specific molecular reprogramming reflects a metabolic adaptation consistent with improved serum lipid profiles, reduced oxidative stress, and decreased liver enzyme activities. These findings suggest that spirulina can be considered not as a weight-loss agent but as a nutritional component that preserves metabolic health despite increased live weight under high-fat diet conditions.