Yeni sentezlenen 1,2,4-triazol-dopamin hibrit türevlerinin tuz stresi ve kontrol ortamında yetiştirilen soya fasulyesi bitkisinde (Glycine max l.) bitki büyüme regülatörü potansiyelinin araştırılması
Investigation of the plant growth regulator potential of newly synthesized 1,2,4-triazole-dopamine hybrid derivatives in soybean plants (Glycine max l.) grown under salt stress and control media
  1. Tez No: 1003246
  2. Yazar: EMİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM KADIOĞLU, DR. DİLEK ÜNLÜER BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle artan toprak tuzluluğu, bitki metabolizmasını olumsuz etkileyerek verim kayıplarına yol açan başlıca abiyotik stres faktörüdür. Bu olumsuzlukların azaltılmasında yaygın PGR'lerin yanı sıra dopamin ve triazol gibi alternatif bileşikler öne çıkmıştır. Bu çalışmada, dopamin, triazol, DTT ve DTF'nin tuz stresi altındaki soya fasulyesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tuz stresi, sürgün uzunluğu ve klorofil içeriğini azaltırken TBARS ve H₂O₂ seviyelerini yükseltmiş; ozmolit birikimini artırmıştır. Ayrıca askorbat ve karotenoid içerikleri, antioksidan enzim aktiviteleri ve gen ifadelerinde artış kaydedilmiştir. DTT ve DTF uygulamaları, sürgün uzunluğu, klorofil içeriği ve ozmolit birikiminin artırıp TBARS ve H₂O₂ düzeylerinin azaltılmasını sağlamıştır. Enzimatik savunmada SOD, CAT ve APX aktiviteleri yükselmiş FeSOD ifadesinde de artış kaydedilmiştir. Karotenoidlerde değişim gözlenmezken askorbat düzeyi, GPX aktivitesi ve APX gen ifadesi özellikle DTF grubunda artış göstermiştir. Sonuçlar, dopamin–triazol türevlerinden özellikle DTF'nin tuz stresine karşı büyümeyi destekleyen, oksidatif hasarı azaltan ve savunmayı güçlendiren etkili biyoregülatör adayı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increased soil salinity due to global warming and climate change is a major abiotic stress factor negatively affecting plant metabolism and leading to yield losses. In mitigating these negative effects, alternative compounds such as dopamine and triazole have emerged alongside commonly used PGRs. This study investigated the effects of dopamine, triazole, DTT, and DTF on soybean under salt stress. Salt stress reduced shoot length and chlorophyll content while increasing TBARS and H₂O₂ levels and enhancing osmolyte deposition. Increased ascorbate and carotenoid content, antioxidant enzyme activities, and gene expression were also observed. DTT and DTF applications increased shoot length, chlorophyll content, and osmolyte deposition, while reducing TBARS and H₂O₂ levels. In enzymatic defense, SOD, CAT, and APX activities increased, and FeSOD expression also increased. While no change was observed in carotenoids, ascorbate levels, GPX activity, and APX gene expression increased, particularly in the DTF group. The results indicate that dopamine–triazole derivatives, particularly DTF, are effective bioregulators that support growth against salt stress, reduce oxidative damage, and strengthen defenses.