Retinitis pigmentoza hastalarındatranskorneal elektriksel stimulasyontedavisinin elektrofizyolojik testler vemikroperimetri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of transcorneal electrical stimulation therapy in patients with retinitis pigmentosa using electrophysiological tests and microperimetry
  1. Tez No: 1003271
  2. Yazar: DİDEM DİZDAR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Retinitis Pigmentoza'nın (RP) etkin bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Bu sepeple etkilenen hastalarda ilerleyici görme alanı kaybıyla körlüğe kadar ilerleyebilir. Bu çalışmada retinitis pigmentoza (RP) tanısı almış hastaların tek gözüne, 6 ay boyunca haftalık frekansta Transkorneal Elektriksel Stimulasyon (TES) tedavisi uygulanmıştır. Çalışma tedavi sonucunda ortaya çıkan etkilerin elektrofizyolojik testler, görme keskinliği testleri, görme alanı testleri ve mikroperimetri ile değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 15 RP hastası dahil edilmiştir. Tedavi protokolünü tamamlayan 13 hastanın tek gözüne altı ay boyunca her hafta yarım saat TES uygulanmıştır. Tedavi öncesinde olguların görme keskinliği, detaylı oftalmolojik muayenesi, elektroretinografi (ERG), multifokal ERG (mfERG), mikroperimetri testi (MP), optik koherens tomografi (OKT) ve görme alanı (GA) testleri yapılmıştır. Altı aylık tedavi sonunda tekrarlanan test sonuçlarıyla başlangıç değerleri kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan %30,8'i (n=4) kadın, %69,2'si (n=9) erkek toplam 13 olgunun yaş ortalaması 25,92±10,25 olarak saptanmıştır. Olguların %38,5'inde (n=5) aile öyküsü, %38,5'inde (n=5) akraba evliliği olduğu not edilmiş, aile öyküsü olanlarda sferik eşdeğerin istatistiksel anlamlı olarak miyopik olduğu saptanmıştır (p<0.001). Multifokal ERG'de tedavi sonunda kontrol grubunda ortalama sinyal amplitüdlerinde istatistiksel anlamlı düşüş olduğu, TES uygulanan grupta ise tüm halkalarda bu düşüşün daha az olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle ikinci (p=0,046), dördüncü (p=0,028), beşinci (p=0,046) halkalarda düşüşün istatistiksel anlamlı orana ulaştığı gözlenmiştir. İki ile yirmi derece arası periferik retinal bölge amplitüdleri ortalaması alındığında, TES grubunda tedavi sonrasında düşüş olduğu (-33,59±225,1 nV) ancak bu düşüşün tedavi almayan grupta (-205,56±345,1 nV) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla olduğu görülmüştür (p=0.011). Mikroperimetri, görme alanı, görme keskinliği ve optik koherens tomografi sonuçlarında gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: TES tedavisi RP progresyonunu yavaşlatmada etkili ve güvenli bir seçenek olabilir. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi için daha geniş vaka sayısına ve takip süresine sahip çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: There is no established therapy for retinitis pigmentosa (RP). Thus the condition leads to progressive visual field loss and blindness. In this study, Transcorneal Electrical Stimulation (TES) administered in RP patients weekly and monocularly, for six months. The aim of this study was to assess the effects of the therapy on the electrophysiological tests, optical coherence tomography, visual acuity, visual field tests and microperimetry test. Methods: Fifteen RP patients were included in this study. Thirteen of participants completed the therapy protocol and they have been administered weekly therapy for 30 minutes monocularly. Before treatment, every participant had detailed ophthalmological examination, visual acuity assessment, electroretinography (ERG), multifocal ERG (mfERG), microperimetry (MP), optical coherence tomography (OCT) and visual field (VF) assessments. At the end of six months every examination were repeated once more and compared to the baseline test results. Results: 30,8% (n=4) of 13 participants were female and 69,2% (n=9) were male. The average age was 25,92±10,25 years. Family history was noted in 38,5% (n=5) of the patients and 38,5% (n=5) had consanguineous marriage. Spherical equivalent was myopic in patients especially who had family history (p<0.001). After therapy, average signal amplitudes in control group were decreased but in TES group the decrease was more limited. Particularly in second (p=0,046), fourth (p=0,028), fifth (p=0,046) rings this difference was statistically significant. When the average signal amplitudes in 2-20 degrees peripheral retinal area were examined, decrease in TES group amplitudes were noted (-33,59±225,1 nV). Although the decrease in the control eyes was greater (-205,56±345,1 nV) and this difference was statistically significant (p=0.011). There were no significant changes in visual acuity, MP, OCT, VF tests after treatment (p>0.05). Conclusion: Transcorneal electrical stimulation might be an effective and safe option in order to slow progression of RP. To assess the effects of this therapy clinical studies with more participants and longer follow-up time should be conducted in the future.