Otozomal resesı̇f retı̇nı̇tı̇s pı̇gmentoza hastalarında optı̇k sı̇nı̇r başı, retı̇na sı̇nı̇r lı̇fı̇ ve koroı̇d kalınlık analı̇zı̇
Optic nerve head, retina nerve fiber thickness and choroid thickness analysis in autosomal recessive retinitis pigmentosa patients
- Tez No: 523387
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Otozomal resesif kalıtım kalıbına sahip RP hastaları ile normal bireyler arasındaki retina sinir lifi tabakası, optik sinir başı ve koroid kalınlık farkı olup olmadığını ortaya çıkartmak ve diğer faktörler arasındaki ilişkiyi belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 tarihinden itibaren KSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde Otozomal Resesif Retinitis Pigmentoza (ORRP) tanısı alan 19 olgunun 19 gözü ile kontrol grubu olarak rutin göz muayenesi için kliniğimize başvuruda bulunan, 19 olgunun 19 gözüne ait veriler prospektif olarak incelendi. Görme keskinliği, OKT cihazı kullanılarak nöroretinal rim kalınlığı (NRK), retinal sinir lifi kalınlık (RSLK) değerleri kaydedildi. EDI modu kullanılarak alınan görüntü üzerinde belirlenen noktalardan (subfoveal, nazal ve temporal) koroidal kalınlık ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, neuroretinal rim thickness (NRT) and choroidal thickness (CT) between autosomal recessive retinitis pigmentosa (ORRP) patients and normal individuals and to determine the relation between these parameters and other factors. Material and Method: Data of 19 eyes of 19 cases diagnosed with ORRP in KSU Faculty of Medicine Ophthalmology Department since January 2017 and 19 eyes of 19 cases referring to our clinic for routine ophthalmologic examination as the control group was prospectively examined. Values were recorded for visual acuity, RNFL thickness and NRT using OCT device. Choroidal thickness measurements were made on the points (subfoveal, nasal and temporal) determined on the image acquired through EDI mode.