Kolorektal kanser hücrelerinde 5-Fluorourasil direncine galanginin etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of galangin on 5-Fluorouracil resistance in colorectal cancer cells
- Tez No: 1003319
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser tedavisindeki ilaç direnci ve toksisite sorunları, konvansiyonel ilaçların bitkisel bileşiklerle kombinasyonunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, 5-Fluorouracil (5-FU) ile flavonoid galanginin kombine kullanımının kolon kanseri hücre hatları (HT-29 ve Caco-2) üzerindeki sitotoksik etkileri ve moleküler direnç mekanizmaları araştırılmıştır. Yöntem olarak; hücre canlılığı için MTT, DNA hasarı için Comet Assay ve ilaç direnciyle ilişkili genlerin (ABCB1, ABCC2, ABCG2) analizi için mRNA ekspresyonu kullanılmıştır. Bulgular, her iki bileşiğin doz ve zaman bağımlı sitotoksisite oluşturduğunu; kombine uygulamaların tekli kullanımlara kıyasla hücre canlılığını daha anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir (p<0.05). Genotoksisite analizlerinde galanginin DNA hasarını indüklediği, ancak Caco-2 hücrelerinde kombinasyonun bu hasarı baskıladığı saptanmıştır. Moleküler düzeyde, kombinasyonun etkisinin hücre tipine özgü olduğu görülmüştür. HT-29 hücrelerinde düşük doz kombinasyon, ABCC2 ve ABCG2 ekspresyonlarını artırarak olası bir direnç yanıtını tetiklerken; Caco-2 hücrelerinde pompa gen ifadelerini (özellikle ABCC2) baskılamıştır. Bu farklılığın p53 durumundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Sonuç olarak, galangin+5-FU kombinasyonu tedavi için umut verici bir yaklaşım sunmakla birlikte, direnç gelişimi açısından hücre tipi temelli değerlendirme gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug resistance and toxicity challenges in cancer treatment have brought the combination of conventional drugs with plant-derived compounds to the forefront. This study investigated the cytotoxic effects and molecular resistance mechanisms of the combined use of the 5-Fluorouracil (5-FU) and the flavonoid galangin on colon cancer cell lines (HT-29 and Caco-2). Methodologically, MTT assay was used for cell viability, Comet Assay for DNA damage, and mRNA expression analysis for drug resistance-related genes (ABCB1, ABCC2, ABCG2). The findings demonstrated that both compounds induced dose- and time-dependent cytotoxicity, and combined applications significantly reduced cell viability compared to single treatments (p<0.05). Genotoxicity analyses revealed that galangin induced DNA damage; however, the combination was found to suppress this damage in Caco-2 cells. At the molecular level, the effect of the combination was observed to be cell-type-specific. While the low-dose combination increased ABCC2 and ABCG2 expressions in HT-29 cells, triggering a potential resistance response, it suppressed pump gene expressions (especially ABCC2) in Caco-2 cells. This difference is thought to stem from the p53 status. In conclusion, while the galangin+5-FU combination offers a promising approach for colon cancer treatment, it requires cell-type-based evaluation regarding the development of drug resistance.