İbn Nübâte el-Mısrî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği
The life, works and literary personality of Ibn Nubate al-Misrî
- Tez No: 1003346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Arap şiirinin belirli bir tarihsel dönemdeki gelişim sürecinde önemli bir etkiye sahip olan Mısır/Kahire doğumlu Şair İbn Nübâte el-Mîsrî'nin (ö. 768/1366) hayatı, eserleri ve edebî kişiliği irdelenmiştir. Söz konusu çalışma, literatür taraması ve analiz desenli yöntemle yazılmaya gayret edilmiştir. Düşünme, üretme ve bu değişimleri hayata geçirme noktasında diğer tüm canlılardan belirgin bir şekilde farklı özellikler ve yetenekler sergileyen insanoğlu, birçok alanda değişimler yapmıştır. Bu ayırıcı özellik, insanoğluna dil ve edebiyat alanlarında da önemli ilerlemeler kaydetmesine olanak sağlamıştır. Özellikle dilde büyük bir yetkinlik elde edilmiş, filolojik perspektiften dilin kökeni, ses bilgisi, söz dizimi ve anlam bilimi (semantik) gibi dilbilimsel disiplinlerde kayda değer mesafeler alınmıştır. Bu anlamda birçok dilci ve edebiyatçı, çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Bunlardan biri de İbn Nübâte el-Mısrî'dir. İbn Nübâte el-Mısrî, 1287'de Kahire'de doğmuş, aslen Meyyâfârikīn kökenli bir şair, yazar ve devlet adamıdır. Şeyh ve hadis âlimi bir babanın oğludur ve küçük yaşlardan itibaren ilmî çevrelerde yetişmiştir. Çeşitli İslâm bilimlerinden, özellikle hadis, fıkıh ve edebiyat alanlarında eğitim almıştır. Eserlerinde şiir, nesir, hat sanatı ve kitâbetle tanınan İbn Nübâte, Eyyûbîler döneminde Mısır'ında başladığı edebî kariyerine, Suriye'ye yerleştikten sonra devam etmiştir. Dımaşk'ta birçok yerel yöneticiye methiyeler yazarak maddi destek görmüştür. Kudüs'te temizlik işleriyle görevliyken, 1360'ta Memlûk Sultanı tarafından Kahire'ye davet edilip divan kâtipliğine getirilmiştir. İbn Nübâte, şairliğiyle tanınmakla birlikte, nesir yazarlığı da oldukça güçlüdür. Şiirlerinde övgü, mersiye, aşk, şarap ve doğa temalarını işlemiştir. Edebî sanatlarda çok becerikli olup özellikle tevriye, cinâs, teşbih ve istiâre gibi figürlere eserlerinde sıkça yer vermiştir. Ayrıca Kur'ân ve hadislerden alıntılar yaparak eserlerini zenginleştirmiştir. Eserleri arasında Dîvânü İbn Nübâte el-Mıṣrî, Ḥaẓîretü'l-üns ilâ ḥażreti'l-Ḳuds ve Serḥu'l-ʿuyûn fî şerḥi Risâleti İbn Zeydûn yer alır. Ayrıca el-Melikü'n-Nâsır için yazdığı hutbeler ve diğer eserler de edebiyat dünyasında önemli bir yer edinmiştir. İbn Nübâte, 1366 yılında Kahire'de vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, works and literary personality of the Egyptian/Cairo-born poet Ibn Nubate al-Misri (d. 768/1366), who had a significant impact on the development of Arabic poetry in a certain historical period. The study in question was written using a literature review and analysis method. Human beings, who exhibit distinctly different characteristics and abilities than all other living beings in terms of thinking, producing innovations and implementing these changes, have made changes in many areas. This distinctive feature has allowed human beings to make significant progress in the fields of language and literature. In particular, great competence has been achieved in language, and significant progress has been made in linguistic disciplines such as the origin of language from a philological perspective, phonetics, syntax and semantics. In this sense, many linguists and writers have come to the fore with their works. One of them is Ibn Nubate al-Misri. Ibn Nubate al-Misri was born in Cairo in 1287 and is a poet, writer and statesman originally from the Mayyafariqin. He is the son of a sheikh and hadith scholar and was raised in scholarly circles from an early age. He received education in various Islamic sciences, especially hadith, jurisprudence and literature. Known for his poetry, prose, calligraphy and inscriptions in his works, Ibn Nubate continued his literary career, which he began in Egypt during the Ayyubid period, after settling in Syria. He received financial support by writing eulogies for many local administrators in Damascus. While he was in charge of cleaning in Jerusalem, he was invited to Cairo by the Mamluk Sultan in 1360 and appointed as a clerk of the divan. Although Ibn Nubate is known for his poetry, he is also a very strong prose writer. He used themes of praise, elegy, love, wine and nature in his poems. He was very skilled in literary arts and frequently used figures such as tawriyah, pun, tashbih and isti'ara in his works. He also enriched his works by quoting from the Qur'an and hadith. His works include Divanu Ibn Nubate al-Misri, Haa'ra al-uns ila 'Hazrat al-Khuds and Serkhu'l-'uyûn fî sharkhi Risâleti Ibn Zeydûn. In addition, the sermons he wrote for al-Maliku'n-Nasir and other works have also gained an important place in the literary world. Ibn Nubate died in Cairo in 1366.