Toktobolot Abdumomunov'un“Maşırbek Üylönöt”,“Aşırbay”ve“Tar Kapçıgay”adlı piyesleri (İnceleme-metin-aktarma)
Toktobolot Abdumomunov's plays“Maşırbek Üylönöt”,“Aşırbay”and“Tar Kapçıgay”(Text-transfer-rewiew)
  1. Tez No: 1003365
  2. Yazar: MERYEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYRAMGÜL DIYKANBAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırgız drama edebiyatının önemli temsilcilerinden Toktobolot Abdumomunov'un Maşırbek Üylönöt (Maşırbek Evleniyor), Aşırbay ve Tar Kapçıgay (Dar Vadi) adlı piyeslerinin teknik ve muhteva özelliklerinin incelenmesi üzerinedir. Söz konusu eserler, Kırgız drama edebiyatı içerisindeki yerleri ve önemleri dikkate alınarak ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Kırgız tiyatrosunun oluşum ve gelişim süreci hakkında genel bilgiler verilmiş Abdumomunov'un bu süreç içerisindeki yeri ve Kırgız tiyatrosuna katkıları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde yazarın hayatı, edebî kişiliği ve sanat anlayışı ele alınmıştır. İkinci bölümde incelenen üç piyesin yapı unsurları, anlatım teknikleri ve muhteva özellikleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bu bölümde eserlerin olay özeti, kişi kadrosu, zaman ve mekân unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, söz konusu üç piyeste yer alan halk kültürü unsurları, inanışlar ve gelenek-göreneklerin metinlere yansımaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise piyeslerin Latin alfabesine aktarılmış transkripsiyonları ve Türkiye Türkçesine aktarılmış metinleri sunulmuştur. Çalışma, yapılan incelemelerin genel bir değerlendirmesinin yer aldığı sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of the technical and thematic characteristics of the plays Maşırbek Üylönöt (Maşırbek Is Getting Married), Aşırbay and Tar Kapçıgay (The Narrow Valley) by Toktobolot Abdumomunov, one of the most important representatives of Kyrgyz dramatic literature. These works have been analyzed by taking into consideration their place and significance within Kyrgyz dramatic literature. The study consists of four chapters. In the Introduction, general information is provided on the formation and development of Kyrgyz theatre, and Abdumomunov's role in this process and his contributions to Kyrgyz theatre are discussed. The first chapter examines the author's life, literary personality, and artistic perspective. In the second chapter, the structural elements, narrative techniques, and thematic features of the three selected plays are analyzed in detail. In this context, the plot structure, characters, time, and setting of the works are examined. The third chapter focuses on the elements of folk culture, beliefs, and traditions present in the three plays, and how these elements are reflected in the texts. The fourth chapter presents the transcriptions of the plays into the Latin alphabet as well as their translations into Turkey Turkish. The study concludes with a Conclusion section that provides a general evaluation of the findings.