Baskı yönüne bağlı olarak eklemeli imalat yöntemiyle üretilen pla parçalarının çekme dayanımı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the tensile strength properties of pla parts produced by additive manufacturing depending on the printing orientation
- Tez No: 1003442
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR ÖTEYAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Fused Deposition Modeling (FDM) yöntemiyle üretilen polilaktik asit (PLA) numunelerin mekanik özellikleri üzerinde baskı yöneliminin etkisi deneysel ve numerik olarak incelenmiştir. ASTM D638-14 standardına uygun çekme numuneleri, ZAXE X1 PLUS 3B yazıcı ve PLA-ZAXE filament (Ø 1,75 mm) kullanılarak üretilmiştir. Numuneler, düz(flat) ve dik (upright) baskı yönelimlerinde, ±45° raster açısı ve 0,15 mm katman kalınlığı sabit tutulacak şekilde basılmıştır. Çekme testleri, Shimadzu AG-IS 250 kN cihazında oda sıcaklığında ve 1,4×10⁻³ s⁻¹ gerinim hızında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen gerilme–gerinim eğrilerinden elastisite modülü, akma davranışı, maksimum çekme dayanımı ve kopma uzaması değerleri belirlenmiştir. Deneysel sonuçlara ek olarak, aynı numuneler için sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak numerik analizler gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, düz baskı yöneliminde üretilen PLA numunelerin, dik yönelimde üretilen numunelere kıyasla daha yüksek dayanım ve süneklik sergilediğini göstermiştir. Bu durum, katman birikim yönü ile uygulanan yük doğrultusu arasındaki ilişkinin PLA parçaların mekanik performansı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of printing orientation on the mechanical properties of polylactic acid (PLA) specimens produced by the Fused Deposition Modeling (FDM) method was investigated experimentally and numerically. Tensile specimens conforming to the ASTM D638-14 standard were manufactured using a ZAXE X1 PLUS 3D printer and PLA-ZAXE filament (Ø 1.75 mm). The specimens were printed in flat and upright orientations with a ±45° raster angle and a constant layer thickness of 0.15 mm. Tensile tests were carried out at room temperature using a Shimadzu AG-IS 250 kN testing machine under a strain rate of 1.4 × 10⁻³ s⁻¹. From the obtained stress–strain curves, the elastic modulus, yield behavior, ultimate tensile strength, and elongation at break were determined. In addition to the experimental study, numerical analyses were performed for the same specimens using the finite element method, and the numerical results were compared with the experimental data. The results indicate that PLA specimens printed in the flat orientation exhibit higher strength and ductility compared to those printed in the upright orientation. This behavior demonstrates that the relationship between the layer deposition direction and the applied loading direction has a decisive effect on the mechanical performance of PLA parts.