Lacunary ideal yakınsaklık tipleri üzerine
On lacunary ideal convergence types
- Tez No: 1003441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada ele alınan konunun tarihsel gelişimi ele alınmıştır. ikinci bölümde, çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli bazı temel kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, lacunary I-yakınsaklık, lacunary I*-yakınsaklık ve lacunary-Cauchy dizisi, lacunary-Cauchy dizisi ile kuvvetli lacunary yakınsaklık, kuvvetli lacunary-yakınsaklık ve kuvvetli lacunary-Cauchy dizisi, kuvvetli lacunary-Cauchy dizisi kavramları tanıtılmış; bu kavramların kendine özgü özellikleri ve aralarındaki ilişkiler teoremlerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, lacunary I2-yakınsaklık, lacunary I*2-yakınsaklık ve lacunary I2-Cauchy dizisi, la cunary I*2-Cauchy dizisi ile kuvvetli lacunary I2-yakınsaklık, kuvvetli lacunary I*2 yakınsaklık ve kuvvetli lacunary I2-Cauchy dizisi, kuvvetli lacunary I*2-Cauchy dizisi kavramları tanıtılmış; bunların kendine özgü özellikleri ve aralarındaki ilişkiler yine teoremlerle ortaya konmuştur. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, ¸calışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five chapters. In the first chapter, the historical development of the subject addressed in this study is examined. In the second chapter, some fundamental concepts required for a clearer understanding of the study are presented. In the third chapter, the notions of la cunary-convergence, lacunary-convergence and lacunary-Cauchy sequence, lacunary-Cauchy sequence, together with strong lacunary-convergence, strong lacunary-convergence and strong lacunary-Cauchy sequence, strong lacunary-Cauchy sequence, are introduced; their specific properties and the relationships between these notions are explained by means of theorems. In the fourth chap ter, the notions of lacunary 2-convergence, lacunary 2-convergence and lacunary 2-Cauchy sequence, lacunary 2-Cauchy sequence, together with strong lacunary 2-convergence, strong lacunary 2-convergence and strong lacunary 2-Cauchy se quence, strong lacunary 2-Cauchy sequence, are introduced; their specific prop erties and the relationships between them are again established by means of the orems. In the fifth and final chapter, the references from the literature that were used throughout the study are listed.