Girne Bahçeli köyü Antifonitis Kilisesi mimarisi
Architecture of Antifon it is church in Bahçeli village in Kyrenia
- Tez No: 100347
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SACİT PEKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Girne, Bahçeli köyü sınırlan içerisinde bulunan 'Antifonitis Kilisesi' nin, orijinal adı, yapım tarihi ve banisi bilinmemektedir. Kilisenin tarihi, dönemler içerisinde işlevsel ve mimari açıdan geçirdiği evreler tartışmalıdır. Dönem kaynaklarında yeterli bilgi bulunmadığı ve herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmadığı için, bu konular belirsizliğini korumaktadır. Yapının orjinalde bir manastır kilisesi olup olmadığı bilinmemekle birlikte, 16. yüzyılda burada bir manastır kurulduğu bilinmektedir. Antifonitis kilisesi, en erken 12. yüzyıl, en geç 13. yüzyıl başlarına tarihlendirilmektedir. Yapıya sonradan eklenen narteks ve güneyde yer alan revak bölümleri de tartışmalı olarak 14. ve 15.yüzyıllara tarihlendirilir. Kilisede 12. ve 15. yüzyıllara tarihlendirilen, iki farklı döneme ait duvar resimleri bulunmaktadır. Antifonitis kilisesinin mimari ve duvar resimleriyle ilgili ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Antifonitis kilisesi, günümüze az sayıda örneği ulaşmış, sekiz destekli yapıların, ada tipi grubuna girmektedir. Ada tipi plan şeması, köken, gelişim, dağılım gibi pek çok konuda tartışmalı olan bir şemadır. Kıbrıs'ta bu gruba giren örnekler içinde bütünüyle günümüze gelebilen tek yapı Antifonitis'tir. Kilise bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Hazırlanan çalışmada, kilisenin mimari açıdan ayrıntılı tasviri yapılmış ve belgelenmiştir. Belgeleme kapsamında, kilisenin ilk kez ayrıntılı olarak mimari çizimleri yapılmış ve duvar resimlerinin tümü fotoğraflanarak tanıtılmıştır. Benzer plan şemasına sahip yapılarla karşılaştınlmıştır. Ayrıca duvar resimleri de kısaca tanıtılmıştır.11 Antifonitis Kilisesi 'nin, mimari, malzeme ve cephe düzenlemesi bakımından, bu plan şemasını yansıtan diğer yapılardan farklı özellikler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The original name, construction date and the builder of the“Antifonitis Church”which is within the borders of the Bahçeli village in Kyrenia, Turkish Republic of Northern Cyprus are unknown. The history of the church, the functional and architectural changes it has passed through are controversial. Since there are not adequate information among the sources of the period and since no archaeological studies have been carried out, these issues remain to be uncertain. Although whether the construction was originally a monastery church or not is not evident, it is known that a monastery was constructed here in the 16th century. Antifonitis church is dated back to 12th at the earliest and to 13th century at the latest. The narthex, and portico that are in the south, which are sections built later, are controversially dated back to the 14th and 15th centuries. There are two #fı rti different types of frescoes in the church, which are dated back to the 12 and 15 centuries. No detailed studies were carried out about the architecture and frescoes of the Antifonitis church. Antifonitis church is in the classification of 'octagone - domed', which only a few examples survived. This type plan scheme is a controversial scheme in respect to many aspects such as origin, development, and distribution. Of the examples that fall into this group in Cyprus, Antifonitis is the only construction that survived. The church is considered important for this respect. In the study, the architectural structure of the church was described in details and proved by documents. Within the scope of documentation, the architectural drawings of the church were prepared for the first time and the frescoes were photographed. It was compared with the constructions, which have similar plan schemes. The frescoes were introduced briefly as welLIV In respect to architecture, materials and front arrangements, Antifonitis church was proven to have different features than the other constructions reflecting this plan scheme.