Resimde trajik
Tragedy in painting
  1. Tez No: 100348
  2. Yazar: GÜLAY KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Nietzsche felsefesinde şekillenen iki tanrının, (Dionysos ve Apollon), uyumlu birleşmesinden doğan tragedyanın, Eski Yunan'dan günümüz sanatına kadar dışavurumcu öğelerle taşınması bu çalışmanın ana eksenini oluşturuyor. Dışavurumcu öğelerle birlikte konuların betimlenmesinde resimlerde ortaya çıkan en belirgin özellik, hareketlilik ve dengenin her an bozulacağı hissini uyandırmasıdır. Expresyonizmin, insanı merkeze alan ve onun bakışıyla doğayı yeniden biçimlendiren sanat anlayışı benimsenmiş, özellikle Yeni Expresyonizmin biçim dili ve nesneleri algılayışı, yapıtların plastiğinde önemli rol oynamıştır. Yapılan incelemelerde farklı dönemlere ait fakat aynı sorunu saptayan ressamların, trajik çatışmayı resimde denge ile kurguladıkları görülmüştür. Ölüme geçiş anının plastik olarak çözümlenmesi, devingen figürlerle verilmeye çalışılmış, siyah ve beyaz karşıtlığı bu amaca hizmet etmiştir. Kolaj olarak resme giren bağırsak ve kıllar, organik nesneler olduğu için özellikle seçilmiştir. Bozulma, çürüme, renklerin kaybolması ile ifade edilmiş, son çalışmalarda soyutlamalar belirginlik kazanmıştır. Resimlerin tümünde figür ön planda ve resmin ana konusu olarak alınmış, zaman zaman fonla iç içe geçişi sağlanmıştır. Arka yüzey bazı resimlerde derinlik olarak algılanırken, genelde yüzeysel resim anlayışı benimsenmiştir.Figürlerin katı ve sert betimlenmesine karşın hareketli duruşları çatışmayı vurgulamaktadır. Resimlerin her unsuru karşıt değerlerin karşılaşmasına gönderme yapar. T4L YOKSFKOİPPTİİ KURULU DOKOHAgTAH&il MEBfött
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Tragedy that born of harmonious unification of two gods -Apollo and Dionysus-, which are shaped in Nietzsche's philosophy, has been brought by expressionist elements from Ancient Greek to today's art is the main concern of this study. The clearest features arising from the pictures, which are formed by expressionist elements, is that giving a sense that activity and balance would collapse any time. In this study, expressionism's art perspective that put human into centre and reshape nature with human's view is accepted. Especially New Expressionism's forms and its way of perceiving objects affected the work's plastic. Our research shows that painters belong to different eras but work on tragic used balance in picture to symbolised tragic. For illustrating moment of death, dynamic figures are used; black and white contrast served this aim. Because they are organic, intestines and hair in the pictures are specially selected. Deformation is expressed by not using colours but black and white. In last works, abstractions become clearer. In all works figure is seen most important element of picture, considered as main theme, and some times figure lies inside the background. In some pictures, background is perceived as depth; generally, superficial painting view is assimilated.IV Dynamic figures emphasize the conflict despite the figures' are described toughly and strongly. Every part of pictures refers contrary values that come together.