Celtis tournerfortıı ekstraktını içeren kozmetik kremin hazırlanması ve yara iyileştirme etkisinin araştırılması
Preparation of cosmetic cream containing Celtis tournerforti extract and investigation on its wound healing effect
  1. Tez No: 1003491
  2. Yazar: MUSA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ ATALAR, DOÇ. DR. MUHİTTİN KULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalıĢmasında, Celtistournefortii bitki ekstraktı kullanılarak kozmetik bir krem hazırlanmıĢ ve bu kremin in vivo yara iyileĢmesi üzerindeki etkileri incelenmiĢtir. AraĢtırmanın temel amacı, doğal ürünlerin yara iyileĢmesinde etkinliğini ortaya koymak ve bu bağlamda C. tournefortii'nin biyolojik potansiyelini değerlendirmektir. Bu çalıĢma, bitkisel özütlerin yara iyileĢmesi üzerine etkilerini inceleyen literatürdeki ilk çalıĢmalardan biri olma özelliği taĢımaktadır. Bu çalıĢma kapsamında, C.tournefortii bitkisinin meyvelerinden metanol ile ekstrakt hazırlanmıĢ ve bu ekstrakt kullanılarak kozmetik krem formülasyonu geliĢtirilmiĢtir. Hazırlanan kremlerin pH ve stabilite gibi fiziksel özellikler belirlenmiĢtir. Deneysel çalıĢmalar, Wistar Albino sıçanlar üzerinde gerçekleĢtirilmiĢ, sıçanlar dört gruba ayrılmıĢtır: Negatif kontrol, pozitif kontrol (Madecassol), taĢıyıcı krem ve Celtis tournefortii içerikli krem. Yara iyileĢmesi üzerindeki etkiler, 0., 7., 14. ve 21. günlerde makroskobik ölçümler, histopatolojik ve immüno histokimyasal analizlerle değerlendirilmiĢtir. Elde edilen bulgular, C. tournefortii içerikli kremin yara küçülmesinde en etkili ajan olduğunu göstermiĢtir. Özellikle 7. günde, pozitif kontrol grubuna kıyasla daha hızlı bir iyileĢme sağlanmıĢtır. Histopatolojik incelemelerde, bu bitki özütünün antienflamatuar ve doku yenileyici özellikleri belirlenmiĢ hücre migrasyonunda artıĢ gözlemlenmiĢtir. Ġstatistiksel analizler, yara alanlarının küçülmesinde anlamlı bir fark olduğunu göstermiĢtir (p<0.05). Sonuç olarak, sentetik ürünlerin olası yan etkileri göz önünde bulundurulduğunda, C. tournefortii gibi doğal kaynaklı ürünler alternatif tedavilerde önem kazanmaktadır. Bu tez çalıĢması, Celtis tournefortii'nin yara iyileĢmesindeki etkilerini ilk kez bilimsel bir bağlamda ortaya koyarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalıĢmanın sonuçları, hem yara iyileĢmesi alanında hem de bölgesel kalkınma odaklı yeni ürünlerin geliĢtirilmesinde değerli bir temel oluĢturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a cosmetic cream was prepared using Celtis tournefortii plant extract and its effects on in vivo wound healing were investigated. The main aim of the study was to demonstrate the effectiveness of natural products in wound healing and to evaluate the biological potential of C. tournefortii in this context. This study is one of the first studies in the literature examining the effects of herbal extracts on wound healing. Within the scope of this study, methanol extract was prepared from the fruits of C.tournefortii and cosmetic cream formulation was developed using this extract. Physical properties such as pH and stability of the prepared creams were determined. Experimental studies were carried out on Wistar Albino rats and the rats were divided into four groups: Negative control, positive control (Madecassol), carrier cream and cream containing Celtis tournefortii. The effects on wound healing were evaluated by macroscopic measurements, histopathological and immunohistochemical analyses on days 0, 7, 14 and 21. The results showed that the cream containing C. tournefortii was the most effective agent in wound shrinkage. Especially on the 7th day, a faster healing was achieved compared to the positive control group. In histopathological examinations, anti-inflammatory and tissue regenerating properties of this plant extract were determined and an increase in cell migration was observed. Statistical analyses showed a significant difference in the shrinkage of wound areas (p<0.05). In conclusion, considering the possible side effects of synthetic products, natural products such as C. tournefortii gain importance in alternative treatments. This thesis makes an important contribution to the literature by revealing the effects of Celtis tournefortii on wound healing for the first time in a scientific context. The results of this study constitute a valuable basis both in the field of wound healing and in the development of new products focused on regional development.