8 çeltik çeşidinde çimlenme devresinde farklı su derinliklerinin çıkışa etkisi üzerine bir araştırma
Effect of different water depth on germination of 8 rica cultivors
- Tez No: 682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
8 Çeltik çeşidinde çimlenme devresinde farklı su derinliklerinin çıkışa etkisi üz erine Mr Araştırma Çalışça,} 1985 yılında Sge üniversitesi Ziraat Fakültesi seralarında 1 cm, 3 cm ve 1> om sn derinliğinde Ş çeşidin değerlendirmeye alındığı plastik kaplarda gerçekleştirilmiştir. Deneme 3 tolcerrürlü olup, deneme deseni iki faktörlü üasit Faktöryeldir. farklı su seviyelerinin 3 çeytik çeşidinde çimlenmeye^'f İde ve kök uzun luğuna ve fidelerin kuru Hadde mikt arlarına etkisi araştırılfflj.§tırft Çimlenmeye, kök ve yaprak uzunluklarına ve kuru madde miktarına artan su seviyesinin olumsuz hiç tir etkisinin, olmadığı, aksine su yüksekliği arttıkça gelişme ve -kuru madde mifctarının arttığı görülmüştür. Çeşit x Su seviyesi interalcsiyonu ilctatistiki önemde K&unnamis fakat, çeşitlerin incelenen İcaralcterleroo“birbirlerinden ' istatistik! önemde farklılığına rastlanan ”bu çalışma sonunda} 15 om yükseklik teki suyun, fide gelişiminde daha az derin su yüks ekliğinden "olumlu etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
sounffîr Effect of different water depth on germination of 8 rice cîtltivars >. Shis 'study tras carried out in 1985 at Agricultural Faculty of Aegean university (izmr/Turkey) comparing with 8 rice varieties growing in plastic pods with 1 cm, 8 cm and Xj cm water depths» The investigation has carried on with this two factors in 3 replicates. She effect of different water levels was recorded "by the evaluation of seedling emergence, root and leaf lenghts of seedlings, and -their dry.., natters, during the seedling period. As the result of these observations^ different trater- levels have no u any negative effect on. the germination, root and leaf lenght and dry matter of seedlings. Besides, apparent correlation was found between the water height arid dry matter and growth of seedlings. Also there was no any diverse effect on the emergencies of seedlings. It has been foı.tö4: that the most suitable water level is. 15 cm in rice plots which, is facilitats maximum germination, seedling and root lenght and dry matter production.