Hematolojik kanserli bireylere nötropeniye yönelik verilen web tabanlı eğitimin nötropeniye ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of web-based education on neutropenia given to individuals with hematological cancer on their knowledge and attitudes towards neutropenia
  1. Tez No: 1003507
  2. Yazar: FERHAT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hematolojik kanserli bireylere nötropeniye yönelik verilen web tabanlı eğitimin, nötropeniye ilişkin bilgi ve tutumları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yürütülen tek gruplu ön test–son test yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Servisleri ile Gündüz Tedavi Merkezi'nde hematolojik kanser tanılı 50 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada eğitim öncesinde veri toplama aracı olarak Hasta Tanıtım Formu, Nötropeni Bilgi Formu ve Nötropeni Tutum Formu kullanılmıştır. Hastaların eğitimlerini tamamlamaları için verilen bir aylık sürenin sonunda ise Nötropeni Bilgi Formu ve Nötropeni Tutum Formu eğitim sonrası veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Eğitim materyali olarak web tabanlı eğitim, nötropeni eğitim kitapçığı ve nötropeni eğitim broşürü kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin dağılımı tanımlayıcı istatistikler (ortalama, medyan, standart sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde) ile gösterilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis H, post hoc Bonferroni düzeltmesi, Spearman korelasyon ve Marjinal Homojenlik testleri kullanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında (p=0,05) incelemeye alınmıştır. Araştırmaya dâhil edilen hastaların yaş ortalaması 47,92±15,19 olarak belirlenmiş olup, hastaların %58'i erkek (n=29) ve %62'si lenfoma tanısı almıştır. Hastaların %92'sinin daha önce nötropeniye yönelik herhangi bir eğitim almadığı görülmüştür. Sonuçlara göre, hastaların eğitim öncesi nötropeni bilgi puan ortalamaları 31,0±7,65 iken, eğitim sonrası 43,1±5,24 olarak belirlenmiş ve bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Benzer şekilde, hastaların eğitim öncesi tutum puan ortalamaları 49,9±17,02 iken, eğitim sonrası 37,78±10,66 olarak saptanmış ve aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Evli hastaların bekar hastalara kıyasla tutum puan ortalamalarındaki azalmanın istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Çalışma sonucunda, hematolojik kanserli hastalarda nötropeniye yönelik verilen web tabanlı eğitimin, nötropeniye ilişkin bilgi ve tutumlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Hematolojik kanserli hastalarda, daha geniş örneklem gruplarıyla, çok merkezli ve eğitim sonuçlarının belirli aralıklarla değerlendirildiği girişimsel çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a single-group pretest–posttest quasi-experimental study conducted to examine the effect of a web-based education program on neutropenia-related knowledge and attitudes among individuals with hematological malignancies. The study was conducted with 50 patients diagnosed with hematological cancer at the Hematology Services and the Day Treatment Center of Dokuz Eylül University Research and Application Hospital. Prior to the intervention, data were collected using the Patient Information Form, the Neutropenia Knowledge Form, and the Neutropenia Attitude Form. After a one-month period allocated for completing the educational intervention, the Neutropenia Knowledge Form and the Neutropenia Attitude Form were re-administered as post-education data collection tools. The educational materials included a web-based education program, a neutropenia educational booklet, and a neutropenia educational brochure. Data were analyzed using SPSS version 27.0. Descriptive statistics (mean, median, standard deviation, minimum, maximum, frequency, and percentage) were used to summarize the data. The normality of data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test. Wilcoxon, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis H, post hoc Bonferroni correction, Spearman correlation, and Marginal Homogeneity tests were employed for data analysis. Statistical analyses were conducted at a 95% confidence interval with a significance level of p = 0.05. The mean age of the participants was 47.92±15.19 years; 58% were male (n = 29), and 62% had a diagnosis of lymphoma. It was found that 92% of the patients had not previously received any education related to neutropenia. According to the results, the mean neutropenia knowledge score increased from 31.0±7.65 before the education to 43.1±5.24 after the education, and this difference was statistically significant (p < 0.05). Similarly, the mean attitude score decreased from 49.9 ± 17.02 before the education to 37.78 ± 10.66 after the education, indicating a statistically significant difference (p < 0.05). The reduction in attitude scores was significantly greater among married patients compared to single patients (p < 0.05). In conclusion, the web-based education provided to patients with hematological malignancies was found to have a positive effect on neutropenia-related knowledge and attitudes. It is recommended that future interventional studies be conducted with larger sample sizes, using a multicenter design, and with periodic evaluations of educational outcomes among patients with hematological cancer.