Yapılandırılmış sağlık verilerinde diyabet teşhisi için derin öğrenme ve klasik makine öğrenmesi yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi: Açıklanabilir bir yaklaşım
Comparative analysis of deep learning and classical machine learning methods for diabetes diagnosis in structured health data: An explainable approach
- Tez No: 1003526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, dünya genelinde prevalansı hızla artan ve erken teşhis edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açan kronik bir metabolik hastalıktır. Bu çalışma, diyabetin erken teşhisinde klinik karar destek sistemlerinin etkinliğini artırmak amacıyla, DL mimarileri ile ML algoritmalarının performansını karşılaştırmayı ve modellerin karar mekanizmalarını tıbbi açıdan doğrulamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, CDC tarafından sağlanan BRFSS 2015 veri seti kullanılmıştır. Veri seti için veri ön işleme uygulanmış sürekli özellikler Sağlam Ölçeklendirme (Robust Scaling) yöntemi ile ölçeklendirilmiştir. Çalışma kapsamında iki derin öğrenme mimarisi (DNN ve 1D-CNN) ile üç klasik makine öğrenmesi algoritması (SVM, RF ve XGBoost) tasarlanmıştır. Modellerin performansı 10-katlı stratifiye çapraz doğrulama ile test edilmiştir. Açıklanabilirlik için permütasyon özellik önemi analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, tabular verilerde DL modellerinin üstünlüğünü ortaya koymuştur. Geliştirilen 1D-CNN modeli, %75,14 Doğruluk ve 0,7622 F1 Skoru ile tüm modeller arasında en yüksek genel başarıyı sergilemiştir. Klinik tarama (screening) hassasiyeti açısından ise SVM modeli, %80,23 Duyarlılık oranı ile diyabetli vakaları tespit etmede en başarılı yöntem olmuştur. Olasılıksal risk sıralamasında ise RF (%82,82 AUC) öne çıkmıştır. Açıklanabilirlik analizleri, beş modelin tamamının BMI en kritik risk faktörü olarak belirlediğini göstererek, yapay zeka kararlarının tıbbi literatürle tam uyumlu olduğunu kanıtlamıştır. Bu çalışma, CNN'nin tabular sağlık verilerinde gürültüyü filtreleyerek klasik yöntemlerden daha başarılı sonuçlar verebileceğini göstermiştir. Klinik uygulama için, yüksek duyarlılığa sahip SVM'in ön tarama, yüksek doğruluğa sahip CNN'in ise kesin tanı aracı olarak kullanıldığı hibrit bir mimari önerilmektedir. Ayrıca, açıklanabilirlik katmanlarının entegrasyonu, güvenilir yapay zekâ olarak ele alınması açısından katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic metabolic disease with a rapidly increasing prevalence worldwide that can lead to serious complications if not diagnosed early. This study aims to compare the performance of DL architectures and ML algorithms and validate the decision mechanisms of the models from a medical perspective to improve the effectiveness of clinical decision support systems in the early diagnosis of diabetes. The study utilized the BRFSS 2015 dataset provided by the CDC. Continuous features for the dataset were scaled using the Robust Scaling method after data preprocessing. Within the scope of the study, two deep learning architectures (DNN and 1D-CNN) and three classical machine learning algorithms (SVM, RF, and XGBoost) were designed. The performance of the models was tested using 10-fold stratified cross-validation. Explainability was evaluated using permutation feature importance analyses. The results demonstrated the superiority of DL models in tabular data. The developed 1D-CNN model showed the highest overall success among all models, with 75.14% Accuracy and 0.7622 F1 Score. In terms of clinical screening sensitivity, the SVM model was the most successful method in detecting diabetic cases, with an 80.23% Sensitivity rate. In probabilistic risk ranking, RF stood out with an AUC of 82.82%. Interpretability analyses showed that all five models identified Body Mass Index (BMI) as the most critical risk factor, proving that AI decisions are fully consistent with the medical literature. This study demonstrated that CNN can filter noise in tabular health data and yield more successful results than classical methods. For clinical application, a hybrid architecture is proposed, where SVM with high sensitivity is used for screening and CNN with high Doğruluk is used as a definitive diagnostic tool. Furthermore, the integration of explainability layers has contributed to its consideration as reliable artificial intelligence.