Bodily and biosocial user practices in type 1 diabetes management
Tip 1 diyabet yönetiminde bedensel ve biyososyal kullanıcı pratikleri
- Tez No: 606514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KAYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Ürünleri küçülten ve bağlı olma durumunu norm haline getiren dijital gelişmelerin yanı sıra, sağlık politikalarındaki değişikliklerin de etkisiyle, hasta olma pratiği ve hasta profili değişmeye başlamıştır. Tıp ilmi ticarileşmiş, hasta bireyler aynı zamanda birer tüketici haline gelmiştir. Bu değişikliklerin sonucunda, bireylere“kendi vücutlarından sorumlu olma”, görevi atanmaktadır. Bu çalışma, bahsedilen değişikliklerin okunabildiği öz-takip cihazlarının kullanım pratiklerine odaklanmaktadır. Bu konu hakkında yürütülen pek çok çalışma olmasına rağmen, tasarım alanındaki çalışmalar büyük ölçüde kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik tartışmasıyla sınırlı kalmıştır. Bu tez, literatürdeki eksikliğin üzerine eğilerek, öz takip cihazlarının; hasta profili ve hasta olma pratiğinin bedensel ve biyososyal olarak yeniden şekillenmesine etkisini anlamayı amaçlar. Alan çalışması, bir sosyal medya grubu aracılığıyla ulaşılan, insülin pompası ve/veya sürekli glikoz takip sistemi kullanan toplam 12 kişi ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden oluşmaktadır. Çalışma verilerine dayanarak altı ana sonuca ulaşılmıştır. İlk olarak, sağlık politikalarındaki değişiklikler, kronik hasta olma deneyimini yeniden tanımlamaktadır. Gelişen diyabet teknolojileri kan şekerinin gösterim biçimini dinamik olarak dönüştürmekte ve bu sayede bireylere öngörülebilir tehlikelere müdahale hakkı tanınmaktadır. Öz takip cihazları, hastalığın görünürlüğüne etki etmektedir. Öz-takip cihazlarının insan bedeni ile etkileşimi, beraberinde yeni bir beden karakterize etmektedir. Diyabet pratiği kolektif bir yönetim ihtiyacı doğurmakta ve hasta dışındaki kişiler de müdahale hakkı olan aktörlerden biri haline gelmektedir. Bu çerçevede, öz-takip sistemleri kimi zaman etkileşim ağındaki aktörlerin yerini alabilmektedir. Son olarak, teknoloji kullanımı ve beraberinde getirdiği deneyim odaklı bilgi ihtiyacı sonucunda bir araya gelen bireyler, pratik toplumları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aside from the integration of digital technologies that made products compact and connected, the changes in healthcare policies redefined the practice of being ill and the patient profile. Medicine became commercialised and directly targeted individuals as potential consumers. Thus, patients are given responsibility for their own bodies. This study is focused on the user practices of self-monitoring devices as a representative example regarding the changes mentioned above. Despite the increasing number of studies focused on self-monitoring devices, design-related examples are limited to the discussions of user experience and usability. This thesis examines this gap by exploring the changes in care practices and patient profiles with the use of remote health technologies, from the perspective of the human body and biosociality. The fieldwork of the thesis consists of semi-structured in-depth interviews with 12 participants using the insulin pump and/or continuous glucose monitoring systems and recruited through a social media account. Based on the findings, this thesis offers six main conclusions. First, changes in healthcare have redefined the experiences of being chronically-ill. Second, contemporary devices provide the users with dynamic, real-time visualisation of an unknown (i.e. anticipated glucose change). Third, in regard to use context, wearable technologies impact the visibility of diabetes. Fourth, the bodily experiences of self-monitoring devices result in the characterisation of the human body. By its very nature, in some instances, diabetes requires collaborative management and apart from the patient, the others also obtain the right for decision making. Within this context, self-monitoring devices may substitute some of the actors in the care network. Last, as technology use in diabetes management arises the need for experiential knowledge, individuals come together and constitute examples of a community of practices.