Psikiyatri hemşirelerinde anksiyete, aleksitimi ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between anxiety, alexithymia, and psychological well-being in psychiatric nursing
  1. Tez No: 1003529
  2. Yazar: EMRE ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde anksiyete, aleksitimi ve psikolojik iyi oluş düzeylerini incelemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Psikiyatri servislerinde hemşireler, yoğun iş yükü, kriz anları, zamanı yetirmeme kaygısı, hasta ve hasta yakınlarının zorlayacı yanları ile karşılaşabilmektedirler. Bu ortamda anksiyete düzeyinin artması, aleksitimi ile birlikte görüldüğünde hemşirelerin psikolojik iyi oluşunu olumsuz etkileyebilecek bir tablo ortaya çıkarabilmektedir. Araştırma nicel yöntemle ve ilişkisel tarama olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini hastanede psikiyatri kliniklerinde görev yapan 201 hemşire oluşturmuştur. Veriler Kasım 2025-Aralık 2025 tarihlerinde toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik bilgi formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Aleksitmi Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiş; Pearson korelasyon, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, LSD post-hoc testi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, psikiyatri hemşirelerinin anksiyete ve aleksitimi puanları yükseldikçe psikolojik iyi oluş puanlarının azaldığı göstermiştir. Regresyon analizine göre, anksiyete ve aleksitimi ölçek toplam puanlarının; psikolojik iyi oluş ölçek toplam puanlarındaki varyansın yaklaşık %20'sini açıklamıştır. Bu sonuç, psikiyatri hemşirelerinde psikolojik iyi oluşun yalnızca anksiyete düzeyiyle değil, aynı zamanda aleksitimi düzeyiyle de yakından ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Başka bir deyişle, hemşirelerin kaygısı arttığında buna duyguları tanıma ve ifade etme güçlüğü de eklendiğinde psikolojik iyi oluşun daha belirgin şekilde etkileceği düşünülebilir. Çalışmanın sonuçları, psikiyatri servislerinde hemşirelerin psikolojik iyi oluşunu desteklemek için tek yönlü düzenlemeler yerine bütüncül düzenlemelerin yararlı olabileceğine dikkat çekmektedir. Bu araştırma, psikiyatri hemşireliği alanında çalışanların psikolojik iyi oluş halini korumaya ve güçlendirmeye yönelik çalışmalar için yol gösterici bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the levels of anxiety, alexithymia, and psychological well-being among nurses working in psychiatric clinics and to determine the relationships among these variables. Nurses in psychiatric wards may encounter heavy workloads, crisis situations, pressure arising from insufficient time, and challenging behaviors from patients and their relatives. In such an environment, increased anxiety—especially when accompanied by alexithymia—may create a situation that can negatively affect nurses' psychological well-being. This study was conducted using a quantitative method with a correlational survey design. The sample consisted of 201 nurses working in psychiatric clinics at a hospital. Data were collected between November 2025 and December 2025. The data collection instruments included a Sociodemographic Information Form, the Beck Anxiety Inventory, an Alexithymia Scale, and a Psychological Well-Being Scale. Data were analyzed using SPSS 22.0. Pearson correlation, independent samples t-test, ANOVA, LSD post-hoc test, and simple linear regression analyses were performed. The findings showed that as psychiatric nurses' anxiety and alexithymia scores increased, their psychological well-being scores decreased. According to the regression analysis, the total scores of the anxiety and alexithymia scales explained approximately 20% of the variance in total psychological well-being scores. This result suggests that psychological well-being among psychiatric nurses may be closely related not only to anxiety levels but also to levels of alexithymia. In other words, when nurses' anxiety increases and this is accompanied by difficulties in recognizing and expressing emotions, psychological well-being may be affected more noticeably. The results indicate that comprehensive approaches, rather than one-sided arrangements, may be beneficial in supporting nurses' psychological well-being in psychiatric wards. This study provides guiding findings for efforts aimed at protecting and strengthening the psychological well-being of professionals working in the field of psychiatric nursing.