Trabzon ili taşkın, heyelan ve kaya düşmesi tehlike haritalarının coğrafi bilgi sistemleri ortamında hazırlanması
Preparation of flood, landslide and rockfall hazard maps of Trabzon province using geographic information systems
- Tez No: 1003539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET OĞUZ SÜNNETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Trabzon ili topografik olarak engebeli yapısı, yüksek eğim değerleri ve yoğun yağış koşulları nedeniyle çok sayıda doğa kaynaklı afetin etkisine açık bir konumdadır. Bu nedenle afet tehlikelerinin bütüncül bir yaklaşımla analiz edilmesi bölgenin tehlike azaltma planlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Trabzon ili için taşkın, heyelan ve kaya düşmesi tehlike haritaları ArcGIS Pro 3.4 yazılımı kullanılarak coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ortamında hazırlanmıştır. Analiz sürecinde Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS/AHP) yöntemi uygulanmış; eğim, bakı, litoloji, arazi kullanımı, akım birikimi, yağış ve akarsu mesafesi gibi parametrelere ağırlıklar atanmış ve bu parametreler raster tabanlı ortamda birleştirilmiştir. Her afet türü için yapılan analizler sonucunda tehlike sınıfları düşükten yükseğe olacak şekilde sınıflandırılmıştır. Elde edilen haritalar, Trabzon ilinde tehlike potansiyelinin özellikle kıyı bölgeleri, akarsu vadileri ve dik yamaçlı alanlarda yoğunlaştığını göstermektedir. Bu durum, bölgedeki yerleşim alanlarının ve altyapıların afet tehlikesi açısından yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile oluşturulan taşkın, heyelan ve kaya düşmesi tehlike haritaları, afet tehlike azaltma çalışmalarında ve yerel ölçekte planlama süreçlerinde kullanılabilecek önemli mekânsal veri ürünleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preparation of Flood, Landslide and Rockfall Hazard Maps of Trabzon Province in a Geographic Information Systems Environment Trabzon Province is highly exposed to numerous natural disasters due to its rugged topography, high slope values and intense precipitation conditions. Therefore, analysing disaster hazards with a holistic approach is of great importance for hazard reduction planning in the region. In this study, flood, landslide and rockfall hazard maps for Trabzon Province were prepared in a geographic information systems (GIS) environment using ArcGIS Pro 3.4 software. During the analysis process, the Analytic Hierarchy Process (AHP) method was applied; parameters such as slope, aspect, lithology, land use, flow accumulation, precipitation and distance to rivers were assigned weights and combined in a raster-based environment. As a result of the analyses carried out for each hazard type, hazard classes were categorised from low to high. The maps obtained indicate that hazard potential in Trabzon Province is particularly concentrated in coastal areas, river valleys and steep-sloped zones. This reveals that settlement areas and infrastructure in the region need to be re-evaluated in terms of disaster hazard. The flood, landslide and rockfall hazard maps produced within the scope of this study provide important spatial data products that can be used in disaster hazard reduction studies and planning processes at the local scale.