Belirsizlik altında proje çizelgeleme analizi
Project scheduling analysis under uncertainty
  1. Tez No: 1003556
  2. Yazar: REMZİYE BUSE İYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel proje yönetimi yöntemleri olan Kritik Yol Metodu (Critical Path Method- CPM) ve Program Değerlendirme ve İzleme Tekniği (Program Evaluation and Review Technique- PERT), faaliyet sürelerinin kesin veya bilinen olasılıklarla saptanabildiği varsayımına dayanmaktadır. Ancak günümüzün teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon odaklı projelerinde karşılaşılan yüksek belirsizlik ve veri eksikliği, bu klasik yaklaşımların etkinliğini kısıtlamaktadır. Bu tür durumlarda uzman görüşlerindeki dilsel belirsizlikleri modelleyen bulanık mantık ile sınırlı veriye sahip sistemlerde kapalı aralıklar üzerinden hesaplama yapan gri sistem teorisi gibi modern teknikler ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın da temel yöntemi olan gri sistem teorisi, bilgi eksikliğini gri sayılarla tanımlayarak yöneticilere daha esnek ve matematiksel olarak izlenebilir bir modelleme imkânı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, incelenen bir örnek proje planı üzerinde gri sayılar kullanılarak geliştirilen iki farklı algoritma olan gri Dijkstra ve gri CPM modelleri incelenmiştir. Ardından grilik derecesi temeline dayanan yeni bir yaklaşım ile elde edilen sonuçlar diğer yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Uygulama sonuçlarına göre, Gri CPM modeli en kötü durum senaryosuna odaklanarak daha geniş bir süre aralığı ve farklı bir kritik yol belirlerken; Gri Dijkstra modeli daha optimizasyon odaklı bir sonuç üretmektedir. Önerilen yöntem ise bu iki yöntemin arasında alternatif bir çözüm sunmaktadır. Aynı proje ağı üzerinde farklı sonuçlar elde edilmesi, belirsizlik altındaki proje yönetiminde model seçiminin ne kadar kritik olduğunu kanıtlamaktadır. Sonuç olarak, yöneticilerin risk alma seviyelerine ve belirsizliği yorumlama biçimlerine göre stratejik bir karar vermelerini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional project management methods, such as the Critical Path Method (CPM) and Program Evaluation and Review Technique (PERT), rely on the assumption that activity durations are either deterministic or can be determined via known probability distributions. However, high levels of uncertainty and data scarcity encountered in contemporary technology, R&D, and innovation-oriented projects limit the effectiveness of these classical approaches. In such contexts, modern techniques come to the fore, including fuzzy logic, which models linguistic uncertainties in expert opinions, and Grey System Theory (GST), which performs computations over closed intervals in systems with limited information. GST, the core methodology of this study, offers managers a more flexible and mathematically traceable modeling framework by defining information deficiency through grey numbers. In this thesis, two distinct algorithms applied using grey numbers—Grey Dijkstra and Grey CPM—are examined through an illustrative project plan. Then, a novel approach based on the degree of greyness is proposed, and its results are compared with the aforementioned methods. According to the results, while the Grey CPM model focuses on the worst-case scenario, yielding a broader time interval and a different critical path, the Grey Dijkstra model produces a more optimization-oriented result. The proposed method also provides an alternative solution situated between these two approaches. The attainment of different results on the same project network demonstrates the criticality of model selection in project management under uncertainty. Consequently, strategic decision-making is required based on managers' risk tolerance levels and their interpretation of uncertainty.