Vergi kaçakçılık suçlarında iştirak
Complicity in tax evasion crimes
- Tez No: 1003555
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Hukuk, Finance, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Ceza hukukunda suça iştirak, kanuni tipte tek kişi tarafından işlenmesi mümkün olan bir suçun birden çok kişinin katılımı ile gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Suçun özel bir görünüm şekli olan suça iştirak, Türk Ceza Kanunu'nun 37 ile 41. maddeleri arasında düzenlenmiştir. İştirak hükümleri sayesinde suça katılan, ancak suç üzerindeki katkıları kanuni tipte suç olarak öngörülen hareketi bütünüyle gerçekleştirmeye yeterli olmayan kişilerin cezalandırılması mümkün hale gelmektedir. İştirak halinde işlenen suçlarda suç, failin eseri olmakta suça katılan diğer kişiler ise ortaya çıkan haksızlıktan şerik sıfatıyla sorumlu bulunmaktadır. Bu nedenle iştirak halinde işlenen suçlarda ceza sorumluluğunun tayini açısından öncelikle kimin fail kimin şerik olduğunun ortaya konması gerekmektedir. Bunun için suça katılan her bir ortağın iştirak ettikleri suç üzerindeki ağırlıklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Suç ortaklarının suça iştirak etme şekilleri, başka bir ifadeyle suç ortaklarının suça hangi tür hareketlerle katıldıkları, suç üzerindeki ağırlıklarının belirlenmesini sağlayan esastır. Çalışmada vergi kaçakçılık suçlarına iştirak edenler bakımından sorumluluğun nasıl tayin edildiği ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışma, Türk Ceza Kanunu'nun iştirak hükümleri ile Vergi Usul Kanunu'nun 360. maddesinin vergi kaçakçılık suçlarına iştirak edenler bakımından nasıl ve ne şekilde uygulanacağını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışmada genel hüküm niteliğinde olan Türk Ceza Kanunu'nun 37 ile 41. maddeleri ile vergi kaçakçılık suçları bakımından özel hüküm niteliğinde olan Vergi Usul Kanunu'nun 360. maddesinde düzenlenen cezadan indirim hükmü ve konuya ilişkin çeşitli yargı kararlarından yararlanarak iştirak halinde işlenen vergi kaçakçılık suçlarında cezai sorumluluğun tespiti ve cezalandırmasına ilişkin özellik arz eden durumlara ilişkin açıklamalara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In criminal law, complicity in a crime means the commission of a crime that can only be committed by one person in legal definetion of crime, with the participation of more than one person. Complicity in a crime, which is a special manifestation of the crime, is regulated between Articles 37 and 41 of the Turkish Penal Code. Thanks to the participation provisions, it becomes possible to punish those who participated in the crime, but whose contribution to the crime was not sufficient to commit the act that is envisaged as a legal type of crime in its entirety. In crimes committed through participation, the crime is the perpetrator's fault, and other participants are held liable for the resulting injustice as accomplices. Therefore, in determining criminal liability in crimes committed through participation, it is first necessary to establish who is the perpetrator and who is the accomplice. For this purpose, it is necessary to determine the weight of each partner in the crime on the crime they participated in. The way the accomplices participate in the crime, in other words, the types of actions with which the accomplices participate in the crime, is the basis for determining their weight in the crime. This study examines how liability is determined for those who participate in tax evasion. In this context, the study demonstrates how and in what way the Turkish Penal Code's participation provisions and Article 360 of the Tax Procedure Law apply to those who participate in tax evasion crimes. In this context, the study includes explanations on the specific situations regarding the determination of criminal liability and punishment in tax evasion crimes committed in collaboration, by utilizing the general provision of Articles 37 and 41 of the Turkish Penal Code, the penalty reduction provision regulated in Article 360 of the Tax Procedure Code, which is a special provision in terms of tax evasion crimes, and various court decisions on the subject.