Oral parafonksiyonel alışkanlıkların çene fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of oral parafunctional habits on jaw functions
- Tez No: 1003557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Parafonksiyonel alışkanlıkların çene fonksiyonları üzerine etkilerinin anlaşılması temporomandibuler eklem disfonksiyonu etiyolojisinde neden olan faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, 18-40 yaş arasındaki bireylerde ağız parafonksiyonel alışkanlıkların çene fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu araştırma kapsamında, ağız parafonksiyonel alışkanlıkları olan bireylerde, çene eklemi hareket açıklığı, orafasiyal kaslarının mekanik özellikleri, kalınlıkları, aktivite düzeyleri, kuvvetleri ve basınç ağrı eşikleri ile bireylerin kronik ağrı, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi düzeylerinin araştırılacak ve bunları normal ağız alışkanlıklarına sahip bireylerle karşılaştırılacaktır. Çalışmaya 45 parafonksiyonel alışkanlıkları olan ve 45 normal ağız alışkanlıkları olan bireyler olmak üzere en az 90 kişi katılması planlandı. Çalışmanın daha objektif olabilmesi için değerlendirmeci kör olacaktır ve tüm değerlendirmeler tek bir fizyoterapist tarafından yapılacaktır. Çalışma kapsamında katılımcıların demografik verileri kaydedilecek olup; antropometrik ölçümleri (boy, kilo) metre ve baskül, kasların ağrı eşikleri dijital algometre, kasların mekanik özellikleri miyotonometre ile, çene eklemi hareket açıklığı TheraBite hareket açıklığı skalası, kas kalınlığı ultrasonografi, kas aktiviteleri yüzeyel elektromiyografi (yEMG), ağız parafonksiyonel alışkanlıkları“Ağız Alışkanlıkları Kontrol Listesi”, ağrı değerlendirmesi“Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası Sürüm 2.0”, yaşam kalitesi“Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36)”, çene fonksiyonları ile ilgili özürlülük düzeyine“Çenenin Fonksiyonel Kısıtlanma Skalası-8 (ÇFKS-8)”, depresyon düzeyi“Hasta Sağlık Anketi-9 (HSA-9)”ve anksiyete düzeyi“Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB-7)”ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Understanding the effects of parafunctional habits on jaw functions will contribute to a better understanding of the factors that cause temporomandibular joint dysfunction etiology. The aim of this study is to investigate the effects of oral parafunctional habits on jaw functions in individuals between the ages of 18-40. Within the scope of this research, the range of motion of the jaw joint, the mechanical properties of the orofacial muscles, their thickness, activity levels, strengths and pressure pain thresholds, as well as the chronic pain, anxiety, depression and quality of life levels of individuals with parafunctional oral habits will be investigated and compared to individuals with normal oral habits. At least 90 people were planned to participate in the study, 45 with parafunctional habits and 45 with normal oral habits. In order for the study to be more objective, the assessor will be blind and all evaluations will be made by a single physiotherapist. Within the scope of the study, demographic data of the participants will be recorded; anthropometric measurements (height, weight) with meter and scale, muscle pain thresholds with digital algometer, mechanical properties of muscles with myotonometer, jaw joint range of motion with TheraBite range of motion scale, muscle thickness with ultrasonography, muscle activities with superficial electromyography (yEMG), mouth parafunctional habits with“Oral Habits Checklist”, pain assessment“Graded Chronic Pain Scale Version 2.0 (GCPS-2)”, quality of life“Quality of Life Questionnaire (SF-36)”, level of disability related to jaw functions“ Jaw Functional Limitation Scale- 8 (JFLS-8)”, depression level“Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9)”and anxiety level will be evaluated with“Generalized Anxiety Disorder (GAD-7)”.