Kritik hastalarda akut böbrek hasarı süresi, şiddeti ve renal replasman tedavisi uygulamasının renal fonksiyona ve sağkalıma etkisi
The effect of duration and severity of acute kidney injury and the application of renal replacement therapy on renal function and survival in critically ill patients
- Tez No: 1003597
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışma, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda, etik kurul onayı alındıktan sonra yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarı gelişen hastalarda böbrek hasarının evresi ve süresinin hastane sağkalımı üzerindeki prognostik etkisi ile renal replasman tedavisi, tedavi süresi ve renal iyileşme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri geriye dönük olarak incelendi. Hastalar KDIGO kriterlerine göre evrelendirildi; renal replasman tedavisi uygulamaları kaydedildi. Böbrek fonksiyonları ve hastane mortalitesi ile ilişkiler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmaya yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve akut böbrek yetmezliği gelişen 252 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 69,1±14 yıl olup %58,7'si erkekti. Hastaların %28,2'sine sürekli renal replasman tedavisi uygulandı. KDIGO başlangıç evresi ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi arasında anlamlı ilişki saptanmazken; SOFA ve APACHE II skorları ile anlamlı ilişki bulundu. Maksimum KDIGO evresi arttıkça mortalite oranının arttığı gösterildi. Genel mortalite oranı %63,5 olarak saptandı. Hastaların %40,9'unda renal iyileşme gözlendi. Renal iyileşmesi olan hastalarda SOFA ve APACHE II skorları daha düşük, mortalite oranı ise anlamlı derecede daha azdı (%13,8'e karşı %86,2). Kronik kalp yetmezliği ve sepsis varlığında renal iyileşme oranı daha düşüktü. ile renal replasman tedavisi uygulanan hastalarda mortalite daha yüksek bulundu (%85,9'a karşı %54,7). Bununla birlikte, exitus olan hastalarda renal replasman tedavisine başlama ve toplam uygulanma süresinin daha uzun olduğu. Renal iyileşmesi olan hastalarda tedaviye daha erken başlandığı ve tedavi süresinin daha kısa olduğu görüldü. Sonuç olarak, maksimum KDIGO evresi mortalite ile ilişkili bulunmuş; renal iyileşmenin sağkalımı belirgin şekilde artırdığı gösterilmiştir. Renal replasman tedavisi uygulaması ve süresinin artmış mortalite ile ilişkili olması, mortaliteyi artıran bir girişimden ziyade ağır hastalık şiddetini yansıtan bir belirteç olduğunu düşündürmektedir. Yoğun bakımda akut böbrek yetmezliği yönetiminin dinamik ve çok boyutlu değerlendirme gerektiren bir süreç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to evaluate the prognostic effects of renal injury stage and duration on hospital survival in patients with acute renal injury in the intensive care unit, and the relationship between renal replacement therapy, treatment duration, and renal recovery. This study was conducted in the intensive care unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation, Trakya University Faculty of Medicine, after obtaining ethical committee approval. Demographic, clinical, and laboratory data of patients meeting the inclusion criteria were retrospectively reviewed. Patients were staged according to the KDIGO criteria; renal replacement therapy applications were recorded. Relationships with renal function and hospital mortality were statistically analyzed. The study included 252 patients treated in the intensive care unit who developed acute renal failure. The mean age of the patients was 69.1±14 years, and 58.7% were male. Continuous renal replacement therapy was applied to 28.2% of the patients. While no significant relationship was found between the initial KDIGO stage and age, gender, and body mass index; A significant correlation was found between SOFA and APACHE II scores. It was shown that mortality increased as the maximum KDIGO stage increased. The overall mortality rate was found to be 63.5%. Renal recovery was observed in 40.9% of patients. Patients with renal recovery had lower SOFA and APACHE II scores, and a significantly lower mortality rate (13.8% vs. 86.2%). Renal recovery was lower in the presence of chronic heart failure and sepsis. Mortality was higher in patients receiving renal replacement therapy (85.9% vs. 54.7%). However, it was THE EFFECT OF DURATION AND SEVERITY OF ACUTE KIDNEY INJURY AND THE APPLICATION OF RENAL REPLACEMENT THERAPY ON RENAL FUNCTION AND SURVIVAL IN CRITICALLY ILL PATIENTS observed that the time to initiation and total application of renal replacement therapy was longer in patients who died. Treatment was started earlier and the treatment duration was shorter in patients with renal recovery. In conclusion, the maximum KDIGO stage was found to be associated with mortality; renal recovery was shown to significantly increase survival. The association of renal replacement therapy (RPG) administration and duration with increased mortality suggests that it is a marker reflecting severe disease intensity rather than an intervention that increases mortality. It was concluded that the management of acute renal failure in intensive care is a dynamic and multidimensional process requiring careful consideration.