Cumhuriyet Senatosu ve Yozgat senatörleri
The Republic Senate and the senators of Yozgat
  1. Tez No: 1003634
  2. Yazar: MEHMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULAZİZ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türk siyasi tarihinin her döneminde bir danışma meclisinin olduğu görülmektedir. Cumhuriyet döneminde, 2. Dünya Savaşı sonrası çok partili hayata geçilmesinden sonra çift meclis tartışmaları yoğunlaşmıştır. 27 Mayıs 1960'da askeri yönetimin yönetime el koyması sonucu oluşturulan 1961 Anayasasına göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisinden oluşmaktadır. Cumhuriyet Senatosu, Tabii Üyeler, Kontenjan Üyeleri ve Genel Oyla Seçilen Üyelerden oluşmaktadır. Genel Oyla Seçilen Üyeler, 150 kişiden oluşmaktadır. Cumhuriyet Senatosu seçimleri, Türkiye'de A, B, C şeklinde üç gruba ayrılarak yapılmıştır. C grubu içerisin de bulunan Yozgat, iki üye ile Senato'da yerini almıştır. C grubun da biri genel, diğer üçü yenileme olmak üzere toplam dört seçim yapılmıştır. Bu seçimler sonucunda Yozgat'ı yedi senatör temsil etmiştir. Seçilen senatörler; Mehmet Sadık Artukmaç, Neşet Çetintaş, İsmail Yeşilyurt, Veli Uyar, Süleyman Ertuğrul Ergin, Ünal Allıoğlu, Servet Bora'dır. Bu çalışmada, Türk Tarihinin siyasi dönemlerine değinilerek, Senato ve Senatörlerin faaliyetleri ele alınmıştır. Kaynak olarak TBMM Arşivinden, Cumhuriyet Senatosu Tutanak Dergisinden, konuyla alakalı kitaplardan ve makalelerden, yerel gazetelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout Turkish political history, there has been a consultative assembly. During the Republican era, following the transition to a multi-party system after World War II, discussions about a bicameral parliament intensified. According to the 1961 Constitution, established after the military takeover of power on May 27, 1960, the Grand National Assembly of Turkey consisted of the Senate and the National Assembly. The Senate comprised ex officio members, quota members, and members elected by general vote. The Senate, elected by general vote, consists of 150 members. Elections for the Republic Senate in Turkey were held in three groups: A, B, and C. Yozgat, located within group C, secured two seats in the Senate. Four elections were held within group C: one general election and three by-elections. As a result of these elections, Yozgat was represented by seven senators. The elected senators were: Mehmet Sadık Artukmaç, Neşet Çetintaş, İsmail Yeşilyurt, Veli Uyar, Süleyman Ertuğrul Ergin, Ünal Allıoğlu, and Servet Bora. This study examines the political periods of Turkish history, focusing on the activities of the Senate and Senators. Sources used include the Turkish Grand National Assembly Archives, the Republic Senate Minutes Journal, relevant books and articles, and local newspapers.