Aktar kaynaklı tıbbi bitkilerde antioksidan ve fenolik bileşenlerdeki kaynak temelli değişkenliğin incelenmesi (Amasya ve Çorum örneği)
Investigation of source-based variability in antioxidant and phenolic compounds of herbal medical plants (The case of Amasya and Çorum)
  1. Tez No: 1003645
  2. Yazar: KEZİBAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BATI AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bitkisel droglar, geleneksel tıpta ve fonksiyonel gıda üretiminde yaygın olarak kullanılmakta olup, içeriklerindeki flavonoid ve fenolik bileşikler sayesinde güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir. Antioksidan kapasitenin yüksek olması, bu bitkilerin serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmada önemli rol oynadığını göstermektedirler. Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitkiler açısından zengin bir flora, bu bitkilerin halk arasında kullanımını ve ticaretini artırmaktadır. Bu çalışma, Amasya ve Çorum illerinde faaliyet gösteren aktar işletmelerinde satışa sunulan bazı bitkisel drogların toplam flavonoid, toplam fenolik madde miktarları ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle her iki ilde tıbbi ve aromatik bitki satışı yapan aktarlar tespit edilmiş, ürün çeşitliliği geniş ve satış hacmi yüksek olan Amasya'dan dört (A1, A2, A3, A4), Çorum'dan dört (Ç1, Ç2, Ç3, Ç4) aktar seçilerek araştırmanın amacı hakkında bilgilendirilmiştir. Araştırmada değerlendirilen bitkiler hatmi, rezene, kekik, civanperçemi, nane, lavanta, ıhlamur, adaçayı, haşhaş ve melisa olarak belirlenmiştir. Her bir aktardan 100 g'lık bitki örnekleri temin edilmiş, yabancı materyaller uzaklaştırıldıktan sonra analiz aşamasına kadar oda sıcaklığında uygun koşullarda saklanmıştır. Bitkilerin toplam flavonoid madde miktarı kuersetin standart çözeltisine, toplam fenolik bileşik miktarı Folin–Ciocalteu yöntemi ile, antioksidan aktiviteleri ise DPPH yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bitkiler arasında biyokimyasal içerik ve antioksidan kapasite açısından farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Toplam flavonoid ve toplam fenolik madde miktarları açısından en yüksek değerler Amasya A1 aktarından temin edilen kekik için belirlenmiş olup, sırasıyla 1985,23 ± 1,82 mg QE/100 g ve 3130,47 ± 2,32 mg GAE/100 g olarak bulunmuştur. Antioksidan aktivite açısından ise en yüksek değer Çorum Ç1 aktarından temin edilen melisada gözlenmiş ve %96,79 ± 0,71 DPPH inhibisyon yüzdesi ile ölçülmüştür. Bu bulgular, farklı aktar işletmelerinden temin edilen bitkisel drogların fitokimyasal içeriklerinin ve antioksidan potansiyellerinin çeşitlilik gösterebileceğini göstermekte olup, kullanım ve kalite açısından önemli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Herbal drugs are widely used in traditional medicine and functional food production due to their strong antioxidant activities, which are attributed to their flavonoid and phenolic compound contents. High antioxidant capacity indicates that these plants play an important role in protecting against oxidative stress caused by free radicals. Turkey, with its rich flora of medicinal and aromatic plants, enhances the usage and trade of these plants among the public. This study was conducted to determine the total flavonoid content, total phenolic content and antioxidant activities of certain herbal drugs sold in herbal shops in the provinces of Amasya and Çorum. Initially, herbal shops in both provinces were identified and a total of eight shops with high product diversity and sales volume were selected for the study, including four from Amasya (A1, A2, A3, A4) and four from Çorum (Ç1, Ç2, Ç3, Ç4). The evaluated plants included marshmallow, fennel, thyme, yarrow, mint, lavender, linden, sage, poppy and lemon balm. From each shop, 100 g plant samples were collected, foreign materials were removed and samples were stored at room temperature under appropriate conditions until analysis. The total flavonoid content was determined using quercetin standard solution, total phenolic content was measured by the Folin–Ciocalteu method and antioxidant activity was evaluated using the DPPH assay. The results revealed differences in biochemical content and antioxidant capacity among the plants. The highest total flavonoid and total phenolic contents were observed in thyme obtained from Amasya A1, measured as 1985.23 ± 1.82 mg QE/100 g and 3130.47 ± 2.32 mg GAE/100 g, respectively. The highest antioxidant activity was detected in lemon balm obtained from Çorum Ç1, with 96.79 ± 0.71% DPPH inhibition. These findings indicate that the phytochemical contents and antioxidant potentials of herbal drugs can vary depending on the source, providing important data regarding their usage and quality.