Evaluating architectural and environmental performance of glass façades: A comparative study for sustainable design in Türki̇ye
Cam cephelerin mimari ve çevresel performansının değerlendirilmesi: Türkiye'de sürdürülebilir tasarım için karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 1003674
  2. Yazar: DİDEM TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, cam cephe sistemlerine odaklanarak, yüksek binaların mimari ve çevresel performansına yönelik bir araştırmayı sunmaktadır. Farklı iklim bölgelerinden seçilen 32 bina örneği üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Artan nüfus ve küçülen kentsel alanlar nedeniyle yüksek binalar önem kazanırken, çevresel ve ekolojik endişeler de artmıştır. Genel enerji verimliliği ve termal konfor etkileri kritik önem kazanmıştır. Amaç, yüksek yapıları daha ekolojik hale getirmek için inşaat yöntemleri önermektir. Akademik veri tabanları taranarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki yüksek bina cephe çalışmalarının büyük ölçüde mühendislik odaklı ve tek örnekli olduğu, küresel karşılaştırma pratiğinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, performans odaklı cephe sistemlerinin geliştirilebilir yönlerini ortaya çıkarmak için küresel ve yerel örnekleri karşılaştıran bir mimari çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Metodolojik olarak, 32 yüksek bina hakkında veriler, akademik yayınlar ve şirket web siteleri de dahil olmak üzere dijital kaynaklardan toplanmıştır. Araştırma, cephe sistemleri, gölgeleme stratejileri, hava temini, termal kontrol, cam tipi ve kaplaması ile binanın temel mimari amacını inceleyen altı teknik kritere odaklandı. Bu ilk araştırmanın ardından, yerel eksiklikleri belirlemek için Türkiye'den dört ve en iyi uygulamaları göstermek için yurtdışından dört olmak üzere sekiz önemli bina, ayrıntılı bir karşılaştırma için seçildi. Şimdiye kadarki bulgular, çift katmanlı cephe sistemlerinin standart giydirme cephelere göre çok daha iyi iklim standartları sağladığını, ancak yüksek maliyetleri ve zorlu bakımları nedeniyle Türkiye'de tercih edilmediğini göstermektedir. Küresel örneklerde görülen iklime özgü gölgeleme stratejilerinin Türkiye'de sınırlı olduğu tespit edildi. Bu sekiz vakanın çapraz analizi, Türk cam cephe uygulamalarında önemli eksiklikleri ve iyileştirme alanlarını ortaya koymaktadır. Bu bulgular göz önüne alındığında, çalışma, mimari uygulama için somut tasarım stratejileri ve iyileştirme yöntemleri geliştirmeyi ve sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper presents an investigation into the architectural and environmental performance of high-rise buildings, focusing on glass facade systems. It seeks to conduct a comparative analysis based on 32 building examples selected from different climate zones. As high-rise buildings gain importance due to increasing population and shrinking urban areas, they have raised environmental and ecological concerns. Their overall energy efficiency and thermal comfort impacts have become critically important. The aim is to propose construction methods to make high-rise structures more ecological. A comprehensive literature review was made by scanning academic databases. As a result, it was observed that high-rise building facade studies in Türkiye are largely engineering-focused and single-case-oriented, with no existing practice of global comparison. This study seeks to present an architectural framework that compares global and local examples to reveal the improvable aspects of performance-oriented façade systems. Methodologically, data on 32 high-rise buildings was collected from digital sources, including academic publications and company websites. The investigation focused on six technical criteria, examining façade type, shading strategies, air supply, thermal control, glass type and coating, as well as the building's primary architectural intent. Following this initial investigation, eight key buildings, four from Türkiye to identify local deficiencies and four from abroad to demonstrate best practices, were selected for a detailed cross-comparison. Findings so far indicate that double-skin façade systems provide much better climatic standards than standard curtain walls but are not preferred in Türkiye due to their high cost and challenging maintenance. It was found that climate-specific shading strategies seen in global examples are limited in Türkiye. The cross-analysis of these eight cases reveals significant shortcomings and areas for improvement in Turkish glass façade applications. Considering these findings, the study aims to develop and present concrete design strategies and improvement methods for architectural practice.