IOT-BASED SOLAR ENERGY METER
IOT TABANLI SOLAR ENERJİSİ ÖLÇER
- Tez No: 1003673
- Danışmanlar: PROF. HAMZA ABUNIMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) Tabanlı Akıllı Enerji projesi, mevcut faturalama sisteminde dağıtım şirketlerinin karşılaştığı tüketici yük profili ve tüketici faturalarının fiziksel ölçümü gibi zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. Proje, istenen işlevselliği sağlamak için donanım ve yazılım bileşenlerini birleştiren akıllı bir enerji sayacı kullanılmasını önermektedir. Bu sistemin kritik özelliklerinden biri, tüketicinin yükünü zamanında izleyebilme yeteneğidir. Enerji sayacı okuması sürekli olarak izlenerek, sistem tüketicilerin değişen maksimum talebini takip eder. Bu, doğru faturalamayı sağlar ve eşik değerlerin tespit edilmesine olanak tanır. Sistem, arzu edilen işlevselliği uygulamak için Arduino ve diğer kontrolörler gibi gömülü sistemleri kullanır. Ayrıca,“Akıllı”bir enerji sayacı kavramını tanıtmak için GSM ve Wi-Fi modemleri de entegre etmektedir. Tüketici ve hizmet sağlayıcı, GSM modem aracılığıyla enerji okuma güncellemelerini ve fatura bilgilerini alabilir. Nesnelerin İnterneti (IoT) Tabanlı Akıllı Enerji projesi, mevcut faturalama sisteminde dağıtım şirketlerinin karşılaştığı tüketici yük profili ve tüketici faturalarının fiziksel ölçümü gibi zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. Proje, istenen işlevselliği sağlamak için donanım ve yazılım bileşenlerini birleştiren akıllı bir enerji sayacı kullanılmasını önermektedir. Bu sistemin kritik özelliklerinden biri, tüketicinin yükünü zamanında izleyebilme yeteneğidir. Enerji sayacı okuması sürekli olarak izlenerek, sistem tüketicilerin değişen maksimum talebini takip eder. Bu, doğru faturalamayı sağlar ve eşik değerlerin tespit edilmesine olanak tanır. Sistem, arzu edilen işlevselliği uygulamak için Arduino ve diğer kontrolörler gibi gömülü sistemleri kullanır. Ayrıca,“Akıllı”bir enerji sayacı kavramını tanıtmak için GSM ve Wi-Fi modemleri de entegre etmektedir. Tüketici ve hizmet sağlayıcı, GSM modem aracılığıyla enerji okuma güncellemelerini ve fatura bilgilerini alabilir. Genel olarak, Nesnelerin İnterneti Tabanlı Akıllı Enerji projesi, mevcut faturalama sisteminde tüketiciler ve elektrik daireleri için kontrol özellikleri sunarken doğru faturalama, gerçek zamanlı izleme, eşik bildirimleri ve uzaktan sayaç okuma yetenekleri sağlayarak enerji faturalama sisteminin verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The IoT Based Smart Energy project aims to address the challenges, such as consumer load profile consumers and physical measuring of consumer bills, the distribution companies face in the current billing system. The project proposes using a smart energy meter, which combines hardware and software components to achieve the desired functionality. One of the critical features of this system is the ability to track the consumer's load on time. By continuously monitoring the energy meter reading, the system keeps track of the changing maximum demand of consumers. It ensures accurate billing and enables the detection of threshold values. The system utilizes embedded systems like Arduino and other controllers to implement the desired functionality. It also incorporates GSM and Wi-Fi modems to introduce the concept of a“Smart”energy meter. The consumer and the service provider can receive energy reading updates and billing information using a GSM modem. The consumer can also receive notifications through text messages when they are about to reach their set threshold value. Additionally, the system leverages a Wi-Fi modem, enabling the consumer to monitor their energy consumption and set threshold values through a webpage. This provides convenience and control to the consumer, allowing them to track their energy usage in real-time. Furthermore, the system enables the electricity department to read the meter readings monthly without needing physical visits to each house. This is achieved using an Arduino unit that continuously monitors and records the energy meter reading in its permanent memory location. The live meter reading can be displayed on a webpage upon request by the consumer. Moreover, the system offers the capability to disconnect the power supply of a house when needed. This feature can be helpful for maintenance purposes or in cases where power needs to be cut off for specific reasons. Overall, the IoT Based Smart Energy project aims to enhance the efficiency of the energy billing system by providing accurate billing, real-time monitoring, threshold notifications, and remote meter reading capabilities while offering control features for consumers and electricity departments in the current billing system.