Düşey gradyentin ve çekül eğrisinin eğriliğinin jeodezik ve jeofizik yöntemlerle araştırılması: Sümela manastırı çevresi
Investigation of vertical gradient and curvature of plumb line by geodetic and geophysical methods: Around Sumela monastery
  1. Tez No: 1003678
  2. Yazar: MEHMET TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yerçekimi alanının yeryüzündeki dağılımı, jeodezik ve jeofizik uygulamalar açısından büyük önem taşımaktadır. Yerçekimi alanının düşey değişimini ifade eden düşey gravite gradyenti (DGG) ve düşey doğrultu ile yerçekimi etkisinin belirlenmesini sağlayan çekül eğrisi jeoid belirleme, hassas nivelman ve fiziksel jeodezi çalışmalarında temel parametrelerdir. Bu çalışma, DGG ve çekül eğriliğine etki eden kütlelerin jeodezik ve jeofizik yöntemlerle araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma alanı olarak, Sümela Manastırı ile Meryemana Deresi arasında yaklaşık 1 km uzunluğunda ve 210 m yükseklik farkına sahip dik bir topoğrafya seçilmiştir. İki periyotta eş zamanlı gravite-nivelman ve GNSS ölçüleri gerçekleştirilmiştir. Yersel verilerden gravite indirgemeleri, gerçek DGG, gravite anomalileri, çekül sapma bileşenleri ve çekül eğriliği hesaplanmıştır. Sonuçlar, ICGEM'den elde edilen global yerpotansiyel modellerle karşılaştırılmış ve temel istatistiksel ölçütlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, modellerin genel eğilimleri güvenilir biçimde temsil ettiğini; ancak yüksek topoğrafik değişim gösteren alanlarda yerel farkların arttığını göstermiştir. DGG'nin yükseklikle zayıf bir azalma eğilimi sergilediği ve kuadratik modellerin daha iyi uyum sağladığı belirlenmiştir. Çalışma, hassas yükseklik sistemleri ve jeoid belirleme çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The distribution of the Earth's gravity field is fundamental to geodetic and geophysical applications. The vertical gravity gradient (DGG) and the plumb line curvature are key parameters in geoid determination, precise leveling, and physical geodesy. This study investigates the mass structures influencing DGG and plumb line curvature using geodetic and geophysical methods. The study area, located between the Sümela Monastery and the Meryemana Stream, spans approximately 1 km with a 210 m elevation difference and exhibits steep topography. Simultaneous gravity-leveling and GNSS measurements were conducted in two periods. From terrestrial data, gravity reductions, actual DGG, gravity anomalies, deflection of the vertical components, and plumb line curvature were computed and compared with global geopotential models obtained from ICGEM using statistical indicators. Results show that global models reliably represent general trends, while local discrepancies increase in areas of strong topographic variability. DGG exhibits a weak decreasing trend with height, and quadratic models provide better agreement. The findings support the improvement of precise height systems and geoid determination studies.