Yerel yönetimlerde kültür ve sanat politikaları (Halkoyunları faaliyetleri örneği)
Culture and arts policies in local governments (Folk dances activity example)
  1. Tez No: 1003691
  2. Yazar: ERCAN ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. KEREM CENK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yerel yönetimlerin kültür ve sanat politikaları bağlamında halk oyunları faaliyetlerini nasıl planladığını, uyguladığını ve sürdürdüğünü incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, halk oyunları aracılığıyla kültürel mirasın korunması, toplumsal katılımın artırılması ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik yerel yönetim stratejilerini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, desen olarak durum çalışması kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'nin farklı illerinde halk oyunları faaliyetlerine katılan 123 katılımcı, 47 yönetici/organizatör, 45 aile/veli ve 28 eğitmen ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler ve doküman analizleri aracılığıyla toplanmıştır. İçerik analizi sonucunda, ailelerin katılım motivasyonlarının çoğunlukla kültürel değerlerin aktarımı, çocuklarının özgüven ve sosyalleşme ihtiyaçları ile yönlendirici rol modeller üzerinden şekillendiği bulunmuştur. Katılımcılar, halk oyunlarının bireysel gelişim (özgüven, disiplin, sosyal beceriler), toplumsal dayanışma ve kültürel aidiyet kazandırma gibi çok boyutlu katkılarını vurgulamıştır. Eğitmenler, öğrenme süreçlerinin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini, belediyelerin sunduğu olanakların kısmen yeterli olduğunu, ancak süreklilik ve mekân yetersizliği gibi sorunların devam ettiğini ifade etmiştir. Yöneticiler ise bütçe, tanıtım, sürdürülebilirlik ve dezavantajlı gruplara erişim konularında çeşitli zorlukların bulunduğunu, buna rağmen halk oyunlarının kentin kültürel kimliğini güçlendirdiğini belirtmiştir. Sonuç olarak araştırma, halk oyunlarının yerel yönetim politikalarında yalnızca bir eğlence veya sportif faaliyet değil, aynı zamanda kültürel mirasın korunması ve toplumsal birlikteliğin güçlendirilmesi açısından stratejik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda elde edilen bulgular, halk oyunları faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması, finansal ve mekânsal sürdürülebilirliğin sağlanması ve yerel yönetimlerin kültür politikalarında daha bütüncül yaklaşımlar geliştirilmesi için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This research examines how local governments plan, implement, and sustain folk dance activities within the context of cultural and artistic policies. The primary objective of the research is to identify local government strategies for preserving cultural heritage through folk dance, increasing social participation, and ensuring cultural sustainability. A qualitative research approach was adopted in the study, using a case study design. Data were collected through semi-structured interviews, observations, and document analysis with 123 participants, 47 administrators/organizers, 45 families/guardians, and 28 educators participating in folk dance activities in different provinces of Turkey. The content analysis revealed that families' motivations for participation were largely shaped by the transmission of cultural values, their children's self-confidence and socialization needs, and the presence of guiding role models. Participants emphasized the multidimensional contributions of folk dances, such as individual development (self-confidence, discipline, social skills), social solidarity, and cultural belonging. Instructors stated that learning processes vary across age groups, and that the resources provided by municipalities are partially sufficient, but that problems such as continuity and lack of space persist. Administrators, however, stated that while various challenges exist regarding budget, promotion, sustainability, and access to disadvantaged groups, folk dances nevertheless strengthen the city's cultural identity. In conclusion, the research demonstrates that folk dances are not merely entertainment or sporting activities in local government policies, but also a strategic tool for preserving cultural heritage and strengthening social cohesion. In this context, the findings provide guidance for expanding the reach of folk dance activities, ensuring financial and spatial sustainability, and developing more holistic approaches to local government cultural policies