Jel bazlı materyaller ve derin süper soğutma ile hücrelerin uzun süre saklanması
Deep supercooling of cells with gel based materials
  1. Tez No: 1003731
  2. Yazar: EDA AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, primer sıçan hepatosit (PSH) tek katmanlı hücre kültürlerinin uzun süre korunması ve fonksiyonel sürdürülebilirliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, donma olmadan aşırı soğutma (süper soğutma, SS) yöntemi standart soğuk depolama (SSD) ile karşılaştırılmış; University of Wisconsin (UW) ve HTS-FRS (HTS) koruma çözeltileri, polietilen glikol (PEG) ve 3-O-metil-D-glukoz (3-OMG) takviyeleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, SS yönteminin depolama süresini uzattığını ve koruma çözeltisi seçiminin kritik olduğunu göstermiştir. HTS çözeltisi, özellikle PEG ve 3-OMG ile zenginleştirildiğinde, SS koşullarında hücre canlılığını ve fonksiyonelliği anlamlı düzeyde artırmış; optimal depolama sıcaklığının -2 °C olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, geleneksel sandviç kültür (SD) modeline alternatif olarak günlük düşük doz Geltrex (GT) takviyesi içeren tek katmanlı kültür (TK + GT) modeli incelenmiştir. TK + GT ve SD grupları uzun süreli hücre canlılığını ve hepatositlere özgü morfolojiyi korumuş, TK + GT modeli daha yüksek albümin sentezi göstermiştir. Genel olarak, düşük doz Geltrex takviyesinin hücresel polariteyi ve hepatosit fonksiyonlarını destekleyen dinamik bir mikroçevre sağlayarak, PSH tek katmanlı hücre kültürlerini ilaç tarama ve metabolik analizler için pratik ve sürdürülebilir bir in vitro platform haline getirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to improve the long-term preservation and functional sustainability of primary rat hepatocyte (PRH) monolayer cultures. In this context, preservation under non-freezing supercooling (SC) conditions was compared with standard static cold storage (SCS), and University of Wisconsin (UW) and HTS-FRS (HTS) preservation solutions supplemented with polyethylene glycol (PEG) and 3-O-methyl-D-glucose (3-OMG) were evaluated. The results demonstrated that the SS approach effectively prolonged storage duration and that the choice of preservation solution was critical. In particular, HTS solution enriched with PEG and 3-OMG significantly enhanced cell viability and functionality under SS conditions, with −2 °C identified as the optimal storage temperature. In the second part of the study, a monolayer culture (ML) model supplemented with daily low-dose Geltrex (ML + GT) was evaluated as an alternative to the conventional sandwich culture (SW) model. Both ML + GT and SW groups maintained long-term cell viability and hepatocyte-specific morphology, while the ML + GT model exhibited higher albumin secretion. Overall, daily low-concentration Geltrex supplementation was shown to create a dynamic microenvironment that supports cellular polarity and hepatocyte functions, thereby establishing PRH monolayer cultures as a practical and sustainable in vitro platform for drug screening and metabolic analyses.