Meme kanserinde ZRF1 proteininin parakrin sinyal yoluyla nötrofil kemotaksisi ve polarizasyonu üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ZRF1 protein on neutrophil chemotaxis and polarization via paracrine signaling in breast cancer
  1. Tez No: 1003747
  2. Yazar: MAHİNUR BAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KAYMAK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, özellikle üçlü negatif alt tipi (TNBC), agresif klinik seyri ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle tümör mikroçevresindeki immün bileşenlerle olan etkileşimlerin ayrıntılı biçimde incelenmesini gerektiren bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, tümörle ilişkili nötrofillerin (TAN) fenotipik ve fonksiyonel adaptasyonları, kanser progresyonunu şekillendiren kritik süreçlerden biri olarak kabul edilmektedir. ZRF1, epigenetik bir düzenleyici olarak birçok kanser türünde önemli roller üstlenmekte ve inflamatuvar süreçlerle ilişkisi literatürde giderek daha fazla tartışılmaktadır. Önceki RNA-seq bulgularımız ZRF1 susturulmasının S100A9 düzeylerini artırdığını göstermiş ve bunun parakrin sinyalleme yoluyla nötrofil davranışlarını etkileyebileceğini düşündürmüştür. Bu tez, TNBC hücrelerinde ZRF1 susturulmasının S100A9 aracılı parakrin sinyaller üzerinden nötrofillerin adhezyonu, transendotelyal göçü ve TAN fenotipine yönelik adaptasyonlarını nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu soruların yanıtlanması amacıyla MDA-MB-231 hücrelerinde ZRF1'in stabil susturulması sağlanmıştır. S100A9 düzeyleri qRT-PCR, Western blot ve ELISA yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Elde edilen koşullu medyanın HL-60 türevi nötrofil benzeri hücrelerde yol açtığı fenotipik ve fonksiyonel değişiklikler ise adhezyon analizleri, gen ekspresyon ölçümleri, sitokin profillemesi ve xCELLigence ile Transwell tabanlı göç testleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ZRF1 kaybının S100A9 ekspresyonunu koşullara bağlı olarak yeniden şekillendirdiğini, TAN1/TAN2 belirteçlerinde seçici bir düzenleme ortaya koyduğunu, IL-8'in zaman bağımlı kümülatif bir yanıt sergilediğini ve ZRF1–S100A9 ekseninin nötrofil göç dinamiklerini ön koşullandırma durumuna göre çift yönlü biçimde etkileyebildiğini göstermektedir. Genel olarak bu tez, ZRF1'in TNBC mikroçevresinde nötrofil davranışını modüle eden epigenetik bir düğüm noktası olabileceğini ortaya koymakta ve tümör immünolojisine mekanistik düzeyde bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, particularly its triple-negative subtype (TNBC), stands out as a disease that requires a detailed investigation of interactions with immune components within the tumor microenvironment due to its aggressive clinical course and limited therapeutic options. In this context, the phenotypic and functional adaptations of tumor-associated neutrophils (TANs) are regarded as critical processes shaping cancer progression ZRF1 functions as an epigenetic regulator with important roles in various cancer types, and its association with inflammatory processes is increasingly discussed in the literature. Our previous RNA-seq findings showed that ZRF1 silencing elevates S100A9 levels, suggesting that this increase may influence neutrophil behavior through paracrine signaling. This thesis investigates how ZRF1 silencing in TNBC cells shapes neutrophil adhesion, transendothelial migration, and adaptation toward TAN phenotypes via S100A9-mediated paracrine cues. To address these questions, stable silencing of ZRF1 is established in MDA-MB-231 cells, and S100A9 levels are characterized using qRT-PCR, Western blot, and ELISA. Phenotypic and functional alterations induced by the resulting conditioned media in HL-60–derived neutrophil-like cells are evaluated through adhesion assays, gene expression analyses, cytokine profiling, and xCELLigence- and Transwell-based migration tests. The findings indicate that the loss of ZRF1 reshapes S100A9 expression in a context-dependent manner, selectively modulates TAN1/TAN2 markers, induces a time-dependent cumulative IL-8 response, and exerts bidirectional effects on neutrophil migration dynamics depending on the preconditioning state. Overall, this thesis suggests that ZRF1 may function as an epigenetic regulatory node modulating neutrophil behavior within the TNBC microenvironment and provides a mechanistic contribution to tumor immunology.