Hodan (Borago officinalis) ve keten (Linum usitatissimum) tohum yağlarının oral kullanımının imiquimod ile indüklenen fare psoriazis modelinde tedaviye etkisi
The therapeutic effects of oral administration of Borage (borago officinalis) and flaxseed (Linum usitatissimum) seed oils in an imiquimod-induced mouse model of psoriasis
  1. Tez No: 1003746
  2. Yazar: SEDANUR ÖZDEMİR KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Psoriasis, toplumda sıkça karşılaşılan kronik bir deri hastalığıdır. Etiyolojisinde, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin kombine etkisi suçlanmaktadır. Çeşitli tedavi seçenekleri arasında topikal, fototerapi, konvansiyonel ve sistemik ajanlar yer almaktadır. Gama-linoleik asit (GLA) açısından zengin hodan tohum yağı ve alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengin keten tohum yağı antiinflamatuvar özelliklere sahip esansiyel yağ asitleridir. Çeşitli inflamatuvar hastalıklarda kullanımları, literatürde çok sayıda çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmada hodan ve keten tohum yağlarının fare psoriasis modelindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 56 adet Balb/c türü fare kullanılmıştır. Her bir grupta 4 erkek, 4 dişi olmak üzere 8 fare, 7 gruba ayrılmıştır. İmiquimod krem uygulama alanı olarak sırt ve kulak seçilmiştir. Bu alanlar tıraşlanarak %5 imiquimod krem 62,5 mg dozunda sürülmüştür. Tüm farelerin ilk gün kulak kalınlıkları ölçülmüştür. İlk yedi gün boyunca kontrol grubu hariç tüm gruplara yalnızca imiquimod krem uygulanmıştır. Yedinci gün sonunda modifiye Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PASI) skorlaması yapılmıştır. Yedinci günden itibaren imiquimod uygulamasına devam edilmiş ve tedavi gruplarına sırasıyla 100 mg/kg ve 200 mg/kg hodan tohumu yağı, 200 mg/kg ve 500 mg/kg keten tohumu yağı ile 1 mg/kg metotreksat oral gavaj yoluyla verilmiştir. On dördüncü gün sonunda hayvanlara anestezi uygulanarak ötenazi yapılmış; kulak kalınlıkları tekrar ölçülmüş ve PASI skorlaması yenilenmiştir. Tüm farelerden alınan deri doku örnekleri histopatolojik, immünohistokimyasal ve ELISA analizleri için değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar ve cinsiyet arasında ağırlık değerlendirildiğinde anlamlı fark görülmemiştir. İlk ve son gün arasındaki kulak kalınlığı yüzdelik değişimi keten ve metotreksat gruplarında başarılı bulunmuştur. PASI skorlarının 7. ve 14. gün arasındaki değişimi incelendiğinde, yüksek doz keten (500 mg/kg/gün) tohum yağı ve metotreksat (1 mg/kg/gün) gruplarında anlamlı azalma tespit edilmiştir. Histopatolojik olarak ise yüksek doz keten tohum yağı grubunda en düşük skor görülürken, metotreksat grubunda en yüksek ortalama saptanmıştır. İmmünohistokimyasal analizde sinyal transdüktörü ve aktivatörü 3 (STAT3) düzeyleri değerlendirildiğinde yüksek doz keten tohum yağı grubunun en başarılı grup olduğu görülmüştür. Ki-67 açısından ise keten tohum yağı gruplarına ek olarak düşük doz hodan (100 mg/kg/gün) tohum yağı grubunda da belirgin etki saptanmıştır. ELISA sonuçları değerlendirildiğinde, metotreksat grubunun her üç sitokin (Tümör Nekroz Faktörü-alfa (TNF-α), interlökin (IL)-17 ve IL-23) üzerinde başarılı grup olduğu görülmüştür. Tartışma ve Sonuç: Yüksek doz keten tohumu yağı grubu, klinik, histopatolojik, immünohistokimyasal ve ELISA parametrelerinin tümünde belirgin bir tedavi başarısı göstermiştir. Buna karşın, düşük doz keten tohumu yağı (200 mg/kg/gün) grubunun etkisi genel olarak yüksek doza kıyasla daha sınırlı kalmıştır. Düşük doz hodan tohumu yağı grubu ise incelenen tüm parametrelerde yüksek doz hodan (200 mg/kg/gün) grubuna göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Metotreksat grubu, histopatolojik değerlendirme dışında beklenen terapötik etkinliği göstermiştir. Bu bulgular, yüksek doz keten tohumu yağının psoriasis modelinde başarılı bir tedavi seçeneği olabileceğini; hodan tohumu yağının ise düşük dozlarda sınırlı yarar sağlarken yüksek dozlarda etkisiz kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psoriasis is a chronic skin disease that is frequently encountered in the general population. In its etiology, the combined effect of genetic predisposition and environmental factors is implicated. Among the various treatment options are topical agents, phototherapy, conventional therapies, and systemic agents. Borage seed oil, rich in gamma-linolenic acid (GLA), and flaxseed oil, rich in alpha-linolenic acid (ALA), are essential fatty acids with anti-inflammatory properties. Their use in various inflammatory diseases has been demonstrated in numerous studies in the literature. The aim of this study was to investigate the effects of borage seed oil and flaxseed oil in a murine model of psoriasis. Materials and Methods: A total of 56 Balb/c mice were used in the study. Each group consisted of 8 mice (4 males and 4 females), divided into 7 groups. The back and ears were chosen as the areas for imiquimod cream application. These areas were shaved, and 62.5 mg of 5% imiquimod cream was applied. The ear thicknesses of all mice were measured on the first day. During the first seven days, all groups except the control received only imiquimod cream. At the end of the seventh day, a modified Psoriasis Area Severity Index (PASI) scoring was performed. From day 7 onward, imiquimod application continued, and the treatment groups received oral gavage of 100 mg/kg and 200 mg/kg borage seed oil, 200 mg/kg and 500 mg/kg flaxseed oil, and 1 mg/kg methotrexate, respectively. At the end of day 14, all animals were anesthetized and euthanized; ear thickness was re-measured, and PASI scoring was repeated. Skin samples collected from all mice were evaluated for histopathological, immunohistochemical, and ELISA analyses. Results: No significant difference was found in body weight between groups or between sexes. The percentage change in ear thickness between the first and last days was found to be favorable in the flaxseed and methotrexate groups. When the change in PASI scores between days 7 and 14 was evaluated, a significant decrease was observed in the high-dose flaxseed (500 mg/kg/day) and methotrexate (1 mg/kg/day) groups. Histopathologically, the lowest mean score was observed in the high-dose flaxseed seed oil group, while the methotrexate group had the highest mean score. In immunohistochemical analysis, the signal transducer and activator of transcription 3 (STAT3) levels were most effectively reduced in the high-dose flaxseed seed oil group. Regarding Ki-67, a marked effect was observed not only in the flaxseed seed oil groups but also in the low-dose borage seed oil (100 mg/kg/day) group. In the ELISA results, the methotrexate group demonstrated the greatest efficacy across all three cytokines: tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin (IL)-17, and IL-23. Discussion and Conclusion: The high-dose flaxseed seed oil group demonstrated significant therapeutic success across all clinical, histopathological, immunohistochemical, and ELISA parameters. However, the effect of the low-dose flaxseed seed oil group (200 mg/kg/day) remained limited compared to the high dose. The low-dose borage seed oil group was found to be more effective than the high-dose borage seed oil (200 mg/kg/day) group across all evaluated parameters. The methotrexate group exhibited the expected therapeutic effect in all parameters except for histopathological evaluation. These findings indicate that high-dose flaxseed seed oil may serve as an effective treatment option in the psoriasis model, while borage seed oil provides limited benefit at low doses and becomes ineffective at higher doses.