Havacılık kavramı ve Malatya Havalimanın işletme modeli çerçevesinde değerlendirilmesi
Aviation concept and assessment of Malatya Airport within the framework of the business model
- Tez No: 1003756
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Ulaştırma sistemlerinin alt sektörlerinden biri olan hava taşımacılığının altyapı elemanlarından birisi havalimanıdır. Havalimanı, yolcu ve hava aracı trafiğinin düzenlenmesine yönelik gerekli binaları, hava araçlarının uçuşa hazırlanması ile iniş ve kalkışını sağlamak için gerekli altyapı ve kolaylıkları kapsayan özel şekilde düzenlenmiş tesislerdir. Büyük yatırım ve işletme maliyetleri gerektiren bu tesislerin verimli bir şekilde işletilmesi ülke kaynaklarının kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır. Hava taşımacılığında çok önemli yer tutan, bir ülkenin dünyaya açılan kapısı ve ülke tanıtımında çok önemli katkısı bulunan havalimanları aynı zamanda bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine katkıda bulunan yapılardır. Günümüzde zaman ve hız faktörü çok önemlidir. Hava ulaşımının süratli, konforlu ve emniyetli oluşu ve sivil havacılık teknolojisinin sürekli ve hızlı bir gelişim içinde bulunması, diğer ulaşım araçlarına nazaran yolcu ve yük taşımacılığında hava taşımacılığının önemini daha da arttırmıştır. Dünyada sivil hava taşımacılığı son yirmi yılda çok büyük bir gelişim göstermiştir. Buna paralel olarak Türkiye'de de bu alanda giderek artan gelişimi görmek mümkündür. Türkiye'de son yıllarda Sivil Havacılık faaliyetlerinin mümkün olan her şehre yaygınlaştırılması çalışmalarının etkisi ile sivil hava taşıyıcıları, genel havacılık işletmeleri, eğitim ve sportif amaçlı işletmeler ve uçak, helikopter, planör gibi hava araçları sayısındaki artışlar yanında 1986 yılından başlayarak havalimanlarımızın sayısı da hızla artmıştır. 1983 yılında yürürlüğe giren 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu ile özel hava yolu taşımacılığını geliştirecek önemli düzenlemeler yapılmıştır. Ülkelerin dünyaya açılan kapısı ve ülke tanıtımında çok önemli yeri bulunan havalimanları aynı zamanda bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel gelişimine de önemli katkılar sağlamaktadır. Günümüzde Havalimanı ve terminal işletmeciliğinde hızlı bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Türkiye'de de bölgesel hava taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla askeri havalimanlarının sivil hava taşımacılık işletmelerine açılması uygulaması oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Havacılık Kavramı ve Malatya Havalimanını İşletme Modeli çerçevesinde İncelenecek olup, Malatya Havalimanının Tanımlayıcı bilgilerden bahsedilecektir Malatya Havalimanın geçmiş yıllara ait yolcu yük verileri incelecek komsu ve diğer havalimanlarıyla karşılaştırılacaktır. Malatya Havalimanına ait gider-gelir araştırması yaparak Ülke ekonomisine yansımaları değerlendirilmek istenmektedir. Malatya Havalimanına gelen yolcular ve giden yolcuların mağduriyetleri incelenip, kısa vade ve uzun vadede çözüm odaklı yeni öneriler geliştirmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk olarak Havalimanı kavramlarına yer verilecektir, daha sonrasında Malatya Havalimanı ile ilgili uluslararası metinlere yer verilecektir. Literatürde yapılmış çalışmalar incelenip değerlendirmeler yapılıp, öneriler sunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Airports are one of the infrastructure elements of air transportation, a sub-sector of transportation systems. Airports are specially designed facilities encompassing the necessary buildings for regulating passenger and aircraft traffic, as well as the infrastructure and facilities required to prepare aircraft for flight and facilitate their landing and takeoff. The efficient operation of these facilities, which require significant investment and operating costs, is of great importance in terms of the use of national resources. Airports, which play a crucial role in air transportation, are a country's gateway to the world and make a significant contribution to national promotion. They also contribute to the economic, social, and cultural development of the region in which they are located. Today, time and speed are paramount. The speed, comfort, and safety of air travel, along with the continuous and rapid development of civil aviation technology, have further increased the importance of air transportation for passenger and cargo transport compared to other modes of transport. Globally, civil air transportation has shown tremendous growth in the last twenty years. Parallel to this, it is possible to see increasingly rapid development in this field in Türkiye as well. In recent years, with the impact of efforts to expand civil aviation activities to every possible city in Türkiye, the number of civil air carriers, general aviation businesses, training and sports facilities, and aircraft such as airplanes, helicopters, and gliders has increased, along with a rapid increase in the number of airports starting from 1986. The Turkish Civil Aviation Law No. 2920, which came into force in 1983, made important regulations to develop private air transportation. Airports, which are the gateway of countries to the world and play a very important role in national promotion, also make significant contributions to the economic, social, and cultural development of the region in which they are located. Today, there is rapid change and development in airport and terminal management. In Türkiye, the practice of opening military airports to civil air transportation businesses is quite widespread in order to develop regional air transportation. This study will examine the concept of aviation and the Malatya Airport within the framework of its operational model, and will discuss descriptive information about Malatya Airport. Passenger and cargo data of Malatya Airport from previous years will be examined and compared with neighboring and other airports. This study aims to evaluate the impact of Malatya Airport's revenue and expenditure on the national economy. It will examine the grievances of both arriving and departing passengers at Malatya Airport, and develop short-term and long-term solution-oriented new proposals. The study will first address airport concepts, followed by a discussion of international texts related to Malatya Airport. The goal is to review existing literature, make evaluations, and offer recommendations.