Serebral palside robot destekli yürüme eğitiminin motor fonksiyonlar, solunum parametreleri ve fonksiyonel kapasiteye etkisi
Effect of robot-assisted gait training on motor functions, respiratory parameters and functional capacity in cerebral palsy
  1. Tez No: 1003863
  2. Yazar: EFE ALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Giriş: Serebral Palsi (SP), merkezi sinir sisteminde meydana gelen kalıcı lezyonlar sonucunda ortaya çıkan, alt ekstremite, gövde kontrolü ve solunum fonksiyonlarını etkileyerek motor fonksiyon, fonksiyonel kapasite ve mobilitede kısıtlılıklara yol açan ve bu nedenle çocukların toplumsal katılımını sınırlayan en yaygın pediatrik nörogelişimsel bozukluklardan biridir. Amaç: Çalışmamızın amacı, ambulatuvar seviyedeki SP'li çocuklarda nörogelişimsel tedaviye ek olarak uygulanan robot destekli yürüme eğitiminin motor fonksiyonlar, solunum fonksiyonları ve bağımsızlık düzeyi üzerindeki etkilerini incelemekti. Yöntem: Çalışmaya, yaşları 8–16 arasında değişen 24 spastik tip SP'li çocuk dahil edildi. Olgular, Grup I Nörogelişimsel Tedavi (NGT) grubu ve Grup II Nörogelişimsel Tedaviye ek olarak Robotik Rehabilitasyon (NGT+RR) grubu olmak üzere randomize edildi. Tedavi programı 12 hafta boyunca, haftada iki seans olarak uygulandı. NGT grubuna 40 dakika nörogelişimsel tedavi eğitimi verilirken, NGT+RR grubuna ise 20 dakika nörogelişimsel tedavinin ardından 20 dakika süreyle yürüme robotu eğitimi uygulandı. Tüm katılımcılar tedavi öncesi ve sonrasında Modifiye Ashworth Skalası (MAS), 6 Dakika Yürüme Testi (6DKYT), dijital spirometre ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-88 (KMFÖ-88; C, D ve E modülleri) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Sonuçlar: Tedavi sonunda, NGT ve NGT+RR tedavilerinin SP'li olgularda yürüme kapasitesi ve kaba motor fonksiyon becerilerini artırmada istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu bulundu (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmada ise yürüme kapasitesi üzerinde NGT+RR'nin NGT'ye göre üstünlüğü bulundu. Her iki tedavi çeşidinin de spastisite üzerinde etkinliği gözlemlenmedi (p>0,05). NGT solunum fonksiyonları üzerinde anlamlı bir etki göstermezken (p>0,05), buna karşın NGT+RR'nin solunum fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebileceği görüldü. Tartışma: Her iki tedavi yöntemi ile uygulanan rehabilitasyonun SP'li olgularda yürüme kapasitesi ve fonksiyonel bağımsızlığı artırdığı görüldü. NGT'ye ek olarak robotik rehabilitasyon uygulanan grupta, solunum fonksiyonlarında iyileşme gözlendi. Bu bulgu, robotik rehabilitasyonun solunum fonksiyonları açısından potansiyel bir katkı sağlayabileceğini ve ek olarak rehabilitasyon programlarına dahil edilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cerebral Palsy (CP) is one of the most common pediatric neurodevelopmental disorders, resulting from permanent lesions in the central nervous system during development, affecting lower extremity and trunk control and respiratory functions, leading to limitations in motor function, functional capacity, and mobility, and thus limiting children's social participation. Aim: The aim of our study was to scientifically investigate the effects of robot-assisted gait training, applied in addition to neurodevelopmental treatment, on motor functions, respiratory functions, and independence levels in children with ambulatory-level CP. Method: The study included 24 children with spastic type CP aged 8–16 years. The cases were randomized into two groups: Neurodevelopmental Treatment (NDT) and Robotic Rehabilitation in addition to Neurodevelopmental Treatment (NDT+RR). The treatment program was applied twice a week for 12 weeks. The NDT group received 40 minutes of neurodevelopmental therapy training, while the NDT+RR group received 20 minutes of neurodevelopmental therapy followed by 20 minutes of walking robot training. All participants were evaluated before and after treatment using the Modified Ashworth Scale (MAS), 6-Minute Walk Test (6MWT), digital spirometer, and Gross Motor Function Measurement-88 (GMFM-88; modules C, D, and E). A significance level of p<0,05 was accepted for statistical analysis. Results: At the end of treatment, NDT and NDT+RR treatments were found to have a statistically significant difference in increasing walking capacity and gross motor function skills in patients with cerebral palsy (CP) (p<0,05). In the intergroup comparison, NDT+RR was found to be superior to NDT in terms of walking capacity. No effectiveness of either treatment type was observed in terms of spasticity (p>0,05). While NGT did not show a significant effect on respiratory function (p>0,05), NDT+RR was found to positively affect respiratory function. Discussion: Rehabilitation with both treatment methods was found to increase walking capacity and functional independence in patients with cerebral palsy. Improvement in respiratory function was observed in the group that received robotic rehabilitation in addition to NGT. This finding suggests that robotic rehabilitation may potentially contribute to respiratory function and could be included in rehabilitation programs.