Feline infeksiyöz peritonit tanısında histopatoloji, immunohistokımya ve RT-PCR yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of histopathology, immunohistochemistry and RT-PCR methods in the diagnosis of feline infectious peritonitis
  1. Tez No: 1003864
  2. Yazar: NECATİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERDOĞAN BAMAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Bilim Dalı
Özet
Feline infeksiyöz peritonitis (FIP), Feline koronavirus (FCoV) enfeksiyonuna bağlı gelişen, çoklu organ tutulumuyla seyreden ve tanısı güç, ölümcül bir hastalıktır. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi–Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 2021–2025 yılları arasında FIP ön tanısı ile getirilen ve nekropsisi yapılan toplam 30 kediye ait sistemik nekropsi materyalleri değerlendirilmiştir. Olguların yaş, cinsiyet ve ırk bilgileri ile klinik bulguları kaydedilmiş; FCoV hızlı test ve Rivalta testi sonuçları kayıt altına alınmıştır. Sistemik nekropsi sonrası organlardan alınan örneklerden rutin parafin doku takibi yapılmış; 3–4 µm kalınlığındaki kesitler hematoksilen-eozin (H&E) ile boyanarak, mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. İmmunohistokimyasal inceleme, başta karaciğer, böbrek, akciğer, dalak ve bağırsak dokuları olmak üzere seçilmiş hedef organlarda uygulanmış ve FIPV antijen ekspresyonu araştırılmıştır. Real-time RT-PCR analizi için karaciğer, böbrek, akciğer, dalak ve bağırsak dokularından RNA ekstraksiyonu yapılarak FCoV RNA varlığı değerlendirilmiştir. Ayrıca histopatolojik olarak FIP ile uyumlu lezyonların saptandığı olgularda beyin (n=9) ve mezenteriyal lenf yumrusu (n=4) dokularından da RNA ekstraksiyonu yapılarak FCoV RNA varlığı araştırılmış; aynı dokularda FIPV antijeni immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadaki kedilerin %86,7'si (n=26) melez, %13,3'ü (n=4) safkan ırk olup, cinsiyet dağılımı eşittir (15 dişi, 15 erkek). Ortalama yaş 21,1 ay olarak belirlenmiş ve olguların %86,7'sinin (n=26) 2 yaşın altında olduğu saptanmıştır. Klinik form dağılımı; yaş (efüziv) form %46,7 (n=14), kuru (non-efüziv) form %40,0 (n=12) ve karışık form %13,3 (n=4) olarak belirlenmiştir. Mikroskobik incelemede en sık saptanan lezyonlar; böbrekte fibrinöz serozit (n=12; %40,0) ve granülomatöz yangı odakları (n=16; %53,3) ile karaciğerde perivaskülit (n=14; %46,7) olmuştur. İmmunohistokimyasal incelemede olguların %76,7'sinde (n=23) FIPV antijeni pozitif olarak saptanmış, real-time RT-PCR yöntemiyle ise olguların %83,3'ünde (n=25) FCoV RNA tespit edilmiştir. RT-PCR ve immunohistokimyasal analiz sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p=0,72). Organ bazında yapılan değerlendirmede, böbrek dokusunda yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken; akciğer, bağırsak, beyin, dalak ve karaciğer dokularında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, FIP olgularında histopatolojik incelemenin immunohistokimya ve real-time RT-PCR yöntemleriyle birlikte değerlendirilmesinin tanısal doğruluğu artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feline infectious peritonitis (FIP) is a fatal disease associated with feline coronavirus (FCoV) infection, characterized by multiple organ involvement and difficult diagnosis. In this study, systemic necropsy materials from a total of 30 cats brought to the Department of Pathology, Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Veterinary Medicine with a preliminary diagnosis of FIP and subjected to necropsy between 2021 and 2025 were evaluated. The age, sex, and breed information of the cases, along with their clinical findings, were recorded; FCoV rapid test and Rivalta test results were documented. Routine paraffin tissue sections were prepared from samples taken from organs after systemic necropsy; sections 3–4 µm thick were stained with hematoxylin-eosin (H&E) and evaluated microscopically. Immunohistochemical examination was performed on selected target organs, primarily liver, kidney, lung, spleen, and intestinal tissues, and FIPV antigen expression was investigated. For real-time RT-PCR analysis, RNA was extracted from liver, kidney, lung, spleen, and intestinal tissues, and the presence of FCoV RNA was evaluated. Additionally, in cases where histopathologically FIP-compatible lesions were detected, RNA extraction was performed from brain (n=9) and mesenteric lymph node (n=4) tissues to investigate the presence of FCoV RNA; FIPV antigen was also evaluated immunohistochemically in the same tissues. 86.7% of the cats in the study (n=26) were mixed breed, 13.3% (n=4) were purebred, and the gender distribution was equal (15 female, 15 male). The average age was determined to be 21.1 months, and 86.7% of the cases (n=26) were found to be under 2 years of age. The clinical form distribution was as follows: effusive form 46.7% (n=14), dry (non-effusive) form 40.0% (n=12), and mixed form 13.3% (n=4). The most frequently detected lesions in microscopic examination were fibrinous serositis in the kidney (n=12; 40.0%) and granulomatous inflammation foci (n=16; 53.3%) and perivascular inflammation in the liver (n=14; 46.7%). In immunohistochemical examination, FIPV antigen was detected in 76.7% of cases (n=23), while FCoV RNA was detected in 83.3% of cases (n=25) using the real-time RT-PCR method. No statistically significant difference was found between the RT-PCR and immunohistochemical analysis results (p=0.72). In the organ-based evaluation, no statistically significant difference was found between the methods in kidney tissue; however, significant differences were found in lung, intestine, brain, spleen, and liver tissues. Based on these findings, it was concluded that the diagnostic accuracy is increased when histopathological examination is evaluated in conjunction with immunohistochemistry and real-time RT-PCR methods in FIP cases