Fibrotik akciğer hastalıklarında tanı anındaki periferal kan değerlerinin fonksiyonel parametreler ve radyolojik bulgularla ilişkisi
The relationship between peripheral blood parameters at the time of diagnosis and functional parameters and radiological findings in fibrotic lung diseases
  1. Tez No: 1003866
  2. Yazar: YUNUS EMRE KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Fibrotik interstisyel akciğer hastalıkları (fibrotik İAH), parankimal inflamasyon ve ilerleyici fibrozis ile karakterize, mortalitesi yüksek ve klinik seyri heterojen bir grup hastalıktır. İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) ve fibrotik hipersensitivite pnömonisi (fibrotik HP), bu spektrumun en önemli bileşenlerini oluşturur. Bu çalışmada, fibrotik İAH tanısı alan hastalarda tanı anında ölçülen nötrofil, lenfosit, monosit gibi periferik kan parametreleri ve bunlardan türetilen inflamasyon indekslerinin (NLR, MLR, CAR vb.) hastalık şiddetini yansıtan fonksiyonel parametreler ve radyolojik bulgularla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Şubat 2021 ile Aralık 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde retrospektif kohort tasarımında yürütülmüştür. Multidisipliner konsey kararı ile fibrotik İAH tanısı kesinleşmiş 216 hasta (135 İPF, 81 fibrotik HP) değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların demografik verileri, tam kan sayımı parametreleri, biyokimyasal değerleri (CRP, LDH, Albümin), solunum fonksiyon testleri (FVC, DLCO), altı dakika yürüme testi (6DYT) sonuçları ve yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) bulguları kaydedilmiştir. Verilerin analizinde lojistik regresyon modelleri kullanılarak ağır fonksiyonel kısıtlılık ve radyolojik tutulumu öngören bağımsız risk faktörleri saptanmıştır. Bulgular: Hastaların yaş medyanı 68 (24–87) yıl olup, %70,8'i erkektir. Çok değişkenli analizlerde, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), fibrotik İAH'da hastalık şiddetinin en güçlü ve tutarlı bağımsız göstergesi olarak belirlenmiştir. NLR'deki her bir birimlik artış; ağır radyolojik tutulum riskini 1,41 kat (OR: 1,414; %95 GA: 1,09–1,83; p=0,009), şiddetli FVC kısıtlılığı olasılığını 1,78 kat (OR: 1,781; %95 GA: 1,09–2,89; p=0,020) ve ağır difüzyon kusuru riskini 1,66 kat (OR: 1,661; %95 GA: 1,16–2,36; p=0,005) artırmaktadır. Komorbiditelerden diyabetes mellitus varlığı ağır radyolojik tutulum riskini 3,76 kat artırırken (p=0,001), hipertansiyonun bağımsız bir koruyucu faktör olduğu (OR: 0,364; p=0,011) saptanmıştır. Ayrıca KOAH varlığı ve serum LDH yüksekliği, şiddetli difüzyon kaybı ile bağımsız ilişkili bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: Bu çalışma, fibrotik akciğer hastalıklarında tanı anında değerlendirilen periferik inflamasyon belirteçlerinin (özellikle NLR ve LDH) ve HT, DM ile KOAH gibi komorbiditelerin hastalığın radyolojik ve fonksiyonel şiddeti üzerinde bağımsız belirleyici olduğunu göstermiştir. Elde edilen bu bulgular, hastanın sistemik inflamatuvar ve metabolik yükünün erken dönemde değerlendirilmesinin klinik izlem stratejilerini ve hastalık ağırlığı öngörüsünü optimize etmede kritik bir rol oynayabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibrotic interstitial lung diseases (ILDs) are a heterogeneous group of disorders characterized by parenchymal inflammation and progressive fibrosis, associated with high mortality and variable clinical course. Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) and fibrotic hypersensitivity pneumonitis (fibrotic HP) constitute major components of this spectrum. This study aimed to investigate, in patients diagnosed with fibrotic ILD, the relationship between peripheral blood parameters measured at the time of diagnosis (such as neutrophils, lymphocytes, and monocytes) and derived inflammatory indices (e.g., NLR, MLR, CAR) with functional parameters and radiological findings reflecting disease severity. Materials and Methods: This retrospective cohort study was conducted at the Department of Pulmonology, University of Health Sciences Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, between February 2021 and December 2024. A total of 216 patients (135 IPF, 81 fHP) with a confirmed diagnosis of fibrotic ILD based on multidisciplinary board decision were included. Demographic characteristics, complete blood count parameters, biochemical values (CRP, LDH, albumin), pulmonary function tests (FVC, DLCO), 6-minute walk test (6MWT) results, and high-resolution computed tomography (HRCT) findings were recorded. Logistic regression models were used to identify independent risk factors predicting severe functional impairment and extensive radiological involvement. Results: The median age was 68 (24–87) years, and 70.8% of patients were male. In multivariable analyses, the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) emerged as the strongest and most consistent independent indicator of disease severity in fibrotic ILD. Each one-unit increase in NLR was associated with a 1.41-fold higher risk of extensive radiological involvement (OR: 1.414; 95% CI: 1.09–1.83; p=0.009), a 1.78- fold higher likelihood of severe FVC impairment (OR: 1.781; 95% CI: 1.09–2.89; p=0.020), and a 1.66-fold higher risk of severe diffusion impairment (OR: 1.661; 95% CI: 1.16–2.36; p=0.005). Among comorbidities, diabetes mellitus increased the risk of extensive radiological involvement by 3.76-fold (p=0.001), whereas hypertension was identified as an independent protective factor (OR: 0.364; p=0.011). In addition, the presence of COPD and higher serum LDH levels were independently associated with severe diffusion impairment (p<0.05). Conclusion: This study demonstrates that peripheral inflammatory markers assessed at diagnosis particularly NLR and LDH and comorbidities such as hypertension, diabetes mellitus, and COPD are independent determinants of radiological and functional severity in fibrotic lung diseases. These findings highlight that early assessment of the patient's systemic inflammatory and metabolic burden may play a critical role in optimizing follow-up strategies and improving prediction of disease severity.