2019–2024 Erzurum yerel seçimlerinde Pusula ve YenigünGazetelerinin çerçeveleme stratejileri: Nitel bir içerik analizi
Framing strategies of Pusula and Yeni̇gün Newspapers in the 2019–2024 Erzurum local elections: A qualitative content analysis
- Tez No: 1003865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2019 ve 2024 Erzurum yerel seçimlerinde Pusula ve Yenigün gazetelerinin seçim haberlerini hangi çerçeveleme stratejileriyle okurlara sunduğunu ortaya koymak ve bu çerçevelerin seçmen algısı üzerindeki potansiyel etkilerini analiz etmektir. Araştırma,“Yerel basın seçim dönemlerinde hangi söylemsel ve görsel çerçeveleme stratejilerini kullanmaktadır ve bu stratejiler iki seçim dönemi arasında nasıl değişmiştir?”sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve çerçeveleme analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın veri setini, Pusula ve Yenigün gazetelerinin 2019 ve 2024 yerel seçim dönemlerine (Şubat-Mart ayları) ait toplam 50 gazete nüshası oluşturmaktadır. Bu nüshalarda yer alan 127 seçim haberi, 43 manşet ve 89 görsel, Entman'ın (1993) çerçeveleme kuramı temelinde analiz edilmiştir. Analizde sorunun tanımlanması, neden-sonuç ilişkisi, ahlaki değerlendirme ve çözüm önerisi olmak üzere dört temel çerçeveleme kategorisi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, yerel medyanın seçim süreçlerinde tarafsız bir bilgi aktarıcısı olmaktan ziyade, aktif bir gündem belirleyici ve“gerçeklik inşa edicisi”olarak konumlandığını göstermektedir. 2019 seçimlerinde klasik belediyecilik hizmetleri (yol, park, altyapı) üzerinden kurgulanan haberler, 2024 seçimlerinde mega projeler, kentsel dönüşüm ve ulusal liderlik vurgusu eksenine kaymıştır. 2024 yılında ulusal liderin doğrudan“müjde”formatında vaat sunması, yerel aktörlerin görünürlüğünü azaltmış ve seçim gündemini merkezileştirmiştir. İncelenen gazetelerde adaylara sunulan haber alanının niteliği ve yoğunluğu, yayın organlarının ideolojik duruşlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Cumhur İttifakı adaylarına ayrılan haber sayısı ve görsel kullanımı, muhalefet adaylarına kıyasla ortalama 3,5 kat daha fazladır. Söylem düzeyinde başvurulan metaforlar (“Dadaş'a vefa”,“beka”,“emanet”) ve haber kaynağı seçimleri gibi stratejik tercihler, belirli siyasi kimliklerin pekiştirilmesine hizmet etmektedir. Ekonomik kriz bağlamında sosyal yardım haberleri 2024'te %67 oranında artış göstermiş; bu da sosyal belediyecilik söyleminin siyasal iletişimde merkezi bir konuma yükseldiğini ortaya koymuştur. Görsel çerçeveleme analizi, kalabalık miting fotoğrafları, lider merkezli kompozisyonlar ve ittifak birliği görsellerinin seçmen algısında“güç”,“birlik”ve“kararlılık”mesajlarını pekiştirdiğini göstermiştir. 2019'da görsel kullanımı sınırlıyken, 2024'te görseller haberin %78'inde yer almış ve anlamı yönlendiren temel unsur haline gelmiştir. Sonuç olarak çalışma, yerel medyanın demokratik katılımı güçlendirme potansiyeline sahip olmakla birlikte, yapısal bağımlılıklar nedeniyle manipülasyon ve dezenformasyon riski de barındırdığını göstermektedir. Medyanın siyasal gerçekliğin inşasındaki bu aktif rolü; editoryal bağımsızlığın korunması, medya okuryazarlığının artırılması ve çoğulcu ortamların teşvik edilmesi gerekliliğini kaçınılmaz kılmaktadır. Araştırma, gelecekte yapılacak çalışmaların geleneksel medya ile dijital mecralar arasındaki etkileşimi, seçmen davranışına doğrudan etkiyi nicel yöntemlerle ölçmeyi ve karşılaştırmalı bölge analizlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğine dair bilimsel bir projeksiyon sunmaktadır
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to reveal the framing strategies used by Pusula and Yenigün newspapers in presenting election news to readers during the 2019 and 2024 Erzurum local elections, and to analyze the potential effects of these framings on voter perception. The research seeks to answer the question:“Which discursive and visual framing strategies do local press outlets use during election periods, and how have these strategies changed between the two election periods?”The study utilizes qualitative research methods, specifically content analysis and framing analysis techniques. The dataset consists of a total of 50 newspaper issues from Pusula and Yenigün newspapers from the 2019 and 2024 local election periods (February-March). 127 election news items, 43 headlines, and 89 visuals from these issues were analyzed based on Entman's (1993) framing theory. The analysis employed four basic framing categories: problem definition, cause-and-effect relationship, moral evaluation, and solution proposal. Research findings indicate that local media positions itself not as a neutral source of information in election processes, but rather as an active agenda setter and“reality builder.”While news coverage in the 2019 elections focused on classic municipal services (roads, parks, infrastructure), the 2024 elections shifted towards mega-projects, urban transformation, and an emphasis on national leadership. The national leader's direct presentation of promises in a“good news”format in 2024 reduced the visibility of local actors and centralized the election agenda. The quality and intensity of news coverage allocated to candidates in the examined newspapers are directly linked to the ideological stances of the media outlets. The number of news items and visual content allocated to candidates of the People's Alliance is, on average, 3.5 times higher than that allocated to opposition candidates. Strategic choices such as metaphors used at the discourse level (“loyalty to the Dadaş,”“survival,”“trust”) and the selection of news sources serve to reinforce specific political identities. In the context of the economic crisis, news coverage of social assistance increased by 67% in 2024; This has revealed that the discourse of social municipalism has risen to a central position in political communication. Visual framing analysis showed that photographs of crowded rallies, leader-centered compositions, and alliance unity visuals reinforced messages of“power,”“unity,”and“determination”in voter perception. While visual use was limited in 2019, in 2024, visuals appeared in 78% of news, becoming a key element shaping meaning. In conclusion, the study shows that while local media has the potential to strengthen democratic participation, it also carries the risk of manipulation and disinformation due to structural dependencies. This active role of the media in constructing political reality necessitates the protection of editorial independence, the enhancement of media literacy, and the promotion of pluralistic environments. The research provides a scientific projection that future studies should be expanded to include quantitative methods for measuring the interaction between traditional and digital media and their direct impact on voter behavior, as well as comparative regional analyses.