Yenidoğanlarda bez dermatiti bakımında topikal ve aerosol olarak uygulanan anne sütünün iyileşmeye etkisi
The effect of topical and aerosol application of breast milk on the healing of diaper dermatitis in newborns
- Tez No: 1003868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma anne sütünün bez dermatiti bakımında topikal ve aerosol olarak uygulanmasının dermatit iyileşmesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Yöntem: Araştırmada Haziran-Kasım 2024 tarihlerinde İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan yenidoğanlar evreni, örneklem seçim kriterlerine uyan 45 bebek (kontrol grubu:15, topikal anne sütü grubu:15, aerosol anne sütü grubu:15) ise örneklemi oluşturdu. Kontrol grubuna kliniğin rutin bez dermatitinde bakımında uygulanan krem uygulanırken diğer gruplarda anne sütünün iki farklı formu (sıvı ve aerosol) uygulandı. Tüm uygulamalar 3 gün boyunca günde 4 kez uygulandı. Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeği kullanılarak uygulama öncesi ve sonrası bez dermatitinin şiddet düzeyi değerlendirildi. Bulgular: Araştırma gruplarındaki yenidoğanların tanımlayıcı özellikleri benzerdi (p>0,05). Araştırma gruplarındaki yenidoğanların Yenidoğan Deri Bütünlüğü Risk Değerlendirme Ölçeği ve uygulama öncesinde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeğipuanları benzerdi (p>0,05). Uygulama öncesine göre sonrasında tüm grupların (kontrol, topikal anne sütü, aerosol anne sütü) bez dermatiti şiddeti puanları anlamlı şekilde düştü (p<0,05). Etki büyüklükleri incelendiğinde aerosol anne sütü uygulamasının, rutin bakım ve topikal uygulamadan çok daha yüksek bir etkiye (d=2,17) sahip olduğu belirlendi. Uygulama sonrası gruplar arası karşılaştırmalarda aerosol grubundaki yenidoğanları bez dermatiti şiddetinin kontrol ve topikal anne sütü grubundan anlamlı düzeyde düşük olduğu, etki büyüklüğü incelendiğinde gruplar arasında oluşan bu farkın yüksek derecede etkili olduğu saptandı (ƞ2=0,17). Sonuçlar: Sonuç olarak antibiyotik tedavisi alan hafif ve orta derecede bez dermatiti olan yenidoğanların bakımında aerosol olarak uygulanan anne sütünün bez dermatitini iyileştirmede daha başarılı olduğu, girişimin yüksek derecede etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of applying breast milk topically and as an aerosol on the healing of diaper dermatitis. Methods: The study population consisted of newborns admitted to the neonatal intensive care unit of a teaching and research hospital in Istanbul between June and November 2024. The sample consisted of 45 infants who met the selection criteria (control group: 15, topical breast milk group: 15, aerosol breast milk group: 15). The control group received the cream routinely used in the clinic for diaper dermatitis care, while the other groups received two different forms of breast milk (liquid and aerosol). All applications were administered four times a day for three days. The severity of diaper dermatitis was assessed before and after application using the Uncomplicated Diaper Dermatitis Severity Assessment Scale. Results: The descriptive characteristics of the newborns in the study groups were similar (p>0.05). The scores of the Newborn Skin Integrity Risk Assessment Scale and the Non-Complicated Diaper Dermatitis Severity Assessment Scale before application were similar in the newborns in the study groups (p>0.05). After the intervention, diaper dermatitis severity scores decreased significantly in all groups (control, topical breast milk, aerosol breast milk)compared to before the intervention (p<0.05). When effect sizes were examined, it was determined that aerosol breast milk application had a much higher effect (d=2.17) than routine care and topical application. In post-application intergroup comparisons, the severity of diaper dermatitis in the aerosol group was found to be significantly lower than in the control and topical breast milk groups. When examining the effect size, this difference between the groups was found to be highly effective (ƞ2=0.17). Conclision: In conclusion, it was determined that breast milk administered as an aerosol was more effective in improving diaper dermatitis in newborns with mild to moderate diaper dermatitis receiving antibiotic treatment, and that the intervention was highly effective.