Türk kültüründe hamam geleneği ve Eskişehir hamamları
Bath tradition in Turkish culture and Eskişehir baths
- Tez No: 100387
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sanat Tarihi, Folklore, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Suyla temizlenme ve yıkanma hemen hemen bütün eski uygarlıklarda önem verilen bir konu olmuştur. Hamamlar tarihte su medeniyetinin en belirgin kanıtları ve belgeleridir. Türk hamamları ve Türk yıkanma kültürü İslamiyet ile birlikte, özellikle Osmanlı döneminde mimari, sosyal ve kültürel açıdan kendine özgü bir gelişme izlemiştir. Türk hamamları sosyal karakteri de olan kurumlar olarak, çok uzun süre Türk sosyo-kültürel hayatında önemli bir yer tutmuştur. Duşlu, küvetli banyoların evlere girip, yaygınlaşmasıyla birlikte İnsanların yıkanma alışkanlıklarında da değişiklikler başlamıştır. Modernizasyon süreci, insanların yıkanma alışkanlıklarına olduğu gibi sosyal yaşamlarına da yenilikler getirmiştir. Bu süreç hamamları ortadan kaldırmamışsa da, onların sosyal karakterinin giderek zayıflamasına neden olmuştur. Bugün geleneksel yapının korunduğu yerleşim bölgelerinde bazı hamam adetleri devam etmekte ise de hamamların eski sosyal işlevlerinden söz etmek zordur. Bugün Eskişehir'de bulunan hamamların da yukarıda sözünü ettiğimiz sebeplerden ötürü sosyal işlevlerinin zayıfladığını, ancak bazı hamam adetlerinin hala devam ettiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The make use of water in washing and cleaning has been a practice of great importance in almost all of the ancient civilizations. To this effect, baths have proved to be emminent instruments and evidences of water civilizations. The Turkish bath, specifically, and the Turkish bath culture under the Ottomans in particular, parallel to the adoption of Islam has underwent a transformation, peculiar to itself, both socially and architecturally. The Turkish bath, possessing the status of a social institution, has long played a dominant role in turkish socio-cultural life. Yet, once the modern bath with washbasin sink in the houses were introduced and has soon become widespread, the traditional bath culture began to change rapidly. The modernization process, as in conventional bath practices, has brought about changes in social life, as well. This process, although not resulted in the disappearence of the traditional bath, diminished its role in social life gradually. Today, in regions where the traditional social structure still preserved, one may the old customary bath practices well come across, despite the common use of the traditional bath is out of question any longer. The same rule applies to Eskişehir as well. In Eskişehir today, some of the old bath practices are still observable.