Türk basınında bilgi erişim sorunları
Information access problems in Turkish press
  1. Tez No: 100389
  2. Yazar: GÜLTEN ALIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLBÜN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Gazetecilik, Information and Records Management, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Gazete, yöneten ile yönetilen arasında iletişimi sağlayan önemli bir iletişim aracıdır. Bu iletişim, gazetecilerin olayları takib ederek kamuoyuna sunması ile sağlanır. Ancak, son yıllarda gerek iletişim araçlarında, gerekse bilgi kaynaklarındaki çeşitlilik okuyucunun haberden beklentisini değiştirmiştir. Önceleri tek bir kaynaktan alınan haberlerle yetinen okuyucu, artık gazeteciden olayla ilgili ayrıntıları vermesini, habere daha geniş içerik ve yorum katmasını beklemektedir. Gazetecinin bu beklentileri gerçekleştirilebilmesi erişebileceği belge ve bilgiye bağlıdır. Bu çalışmada,“gazeteciler, haberle ilgili araştırmalarında gereksinim duydukları bilgilere erişebiliyorlar mı?”sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu sorun doğrultusunda hipotezimiz;“gazeteciler, ulusal gazetelerde yayınlanan haberleri kapsayan ve bilgi gereksinimlerine, bilgi arama davranışlarına uygun biçimde yapılandırılmış bir veri tabanının oluşturulmamış olması nedeniyle, araştırmalarında gereksinim duydukları bilgilere erişememektedirler”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonunda hipotezimiz kanıtlanmış ve bir veri tabanı oluşturulması konusunda öneriler sunulmuştur. Araştırmamızda betimleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde literatür incelemesi, anket ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Veri toplamak amacıyla ulusal gazetelerden olan, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Radikal, Sabah ve Zaman Gazeteleri'nin Ankara temsilciliklerinde çalışan, sarı basın kartı sahibi toplam 68 gazeteciye 33 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Aynı zamanda yukarıda adı geçen gazetecilerle görüşmeler yapılmış, Ayrıca zaman zaman gözlemlerde bulunulmuştur. Araştırmamız sonucunda gazetecilerin, bir haber ile ilgili araştırmalarında öncelikle uzmanların bilgisinden, kendi koleksiyonlarından ve internet ortamındaki bilgilerden yararlandıkları anlaşılmıştır. Gazetecilerinm araştırma alanlarının başında haberin yazımı ile ilgili bilgiler gelmektedir. Haberin geçmişi ile ilgili araştırmalara da önem vermektedirler. Araştırmalarında gazetelerde yayınlanmış son 30 yıla ait haberlere gereksinim duymaktadırlar. Gazeteciler bilgi gereksinimlerini karşılamak amacıyla, çalıştıkları gazetenin belge ve bilgi merkezlerini, haber ajanslarını ve gazetelerin internette bulunan hizmetlerini kullanmaktadırlar. Bu merkezlerin kullanım amaçlarının başında haberin geçmişi ile ilgili bilgi edinmek ve gazete kupürlerine erişim gelmektedir. Ancak gazeteciler, haberler ile ilgili bu gereksinimlerini, çalıştıkları gazetenin ve diğer gazetelerin belge ve bilgi merkezinden, haber ajanslarından ve gazetelerin eski sayılarının bulunduğu, internet ortamındaki hizmetlerinden karşılayamadıkları araştırmamız sonucunda anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The developments in the communication tools and the variations in the information resources have changed the expectations of the readers in recent years. Previously, the readers had been satisfied with the news that were obtained from a single source. However today they are expecting the journalists to add more content and comments to the news. Journalists need to retrieve the information and the resources to fulfil these expectations. This study has focused on the question of“do journalists access to the relevant information in their research for the news”. Based on this question, the hypothesis is;“Journalists are unable to access to the required information in their research, since there is not any databases, which are organised appropriately in terms of their information seeking behaviour and needs of journalists, also which contain news from the national newspapers”. As a result of this study, our hypothesis is proved. Moreover, designing a database is suggested as a solution of the identified problem. In our study survey method was used. Data have been collected through the analysis of literature, questionnaire and observation techniques. A questionnaire, which contains 33 questions, was designed and applied to the 68 journalists who have yellow press cards. These journalists are the Ankara representatives of the six national newspapers, which are Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Radikal, Sabah and Zaman. Interviews were also made with those journalists. Besides this, some observations were made as well from time to time. The results of the study showed that the journalists mainly benefit from professionals' knowledge related to the topic, their own collection and theinformation they find on the Internet. It is identified that the information about the news are among the basic research areas of the journalists. It is also examined that they emphasize the background information about the news. It is discovered that the journalists also need the news that had been published in the last 30 years. One of the main reason of the usage of documentation and information centers at the newspapers, news agencies and newspaper archives on the Internet by the journalists is to obtain background information and use news cuttings. On the other hand, it is realised that these requirements are not met by the documentation and information centres of the newspapers as well as the news agencies, and the past issues, which are archived on the Internet.