Siyasal partilerin finansmanı: Türkiye örneği
Political party funding: The case of Turkey
  1. Tez No: 100390
  2. Yazar: MUSA KERİM MUTLUAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLİN ÖZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
11 ÖZET Rekabetçi bir siyasal parti sisteminin oluşmasında bir çok unsur etkilidir, ancak mali kaynaklar, özellikle para asli nitelik, taşır Bu nedenle siyasetin finansmanı siyasette firsat eşitliğinin sağlanmasında önemli bir unsurdur. Siyasi partiler demokratik politikalarım mali kaynak olmadan yürütemezler- Eğer gerekli miktarda para toplanamazsa, siyasi partiler örgütlenemezler, halkla iletişim kuramazlar ve seçim kampanyalacL düzenleyemezler. Demokrasilerde siyasal partilerin finansmanı kontrolsüz, değildir. Kanunlarla düzenlenmekte ve bağımsız yargı organlarının denetimine tabi tutulmaktadır. Bunun nedeni ise, tüm demokratik ülkelerde, siyasi partilerin etkinliklerinin maliyetinin artmasından kaynaklanmaktadır. Siyasi partiler bu giderlerini aidat gibi geleneksel kaynaklardan karşdayamadıklanndan, bağışlara yönelmekte, ancak özel ve tüzel kişilerden sağladıkları bağışlar, siyasi etki meydana getirmekte ve denetimde sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle partilere doğrudan ve dolaylı devlet yardımı yapılması gündeme gelmiş, ancak devlet yardımlarının da siyasi partilerin devlete karşı özerkliklerini azalttığı gözlenmiştir, Demokratik: ülkeler siyasal geleneklerine ya da geçmiş tecrübelerine göre bu iki kaynaktan birini seçmekte ya da birine ağırlık vermektedir. Siyasal partiler ve seçimlere, katılan adaylar arasında eşitlik, sağlanması, paranın ve çıkarın siyaseti yozlaştırmaması, harcama yansının denetlenmesi, devlet yardımlarının, siyasi partileri devlete bağımlı hale getirmemesi ve en önemlisi demokrasinin ve demokrasiye olan güvenin sürdürülmesi için siyasal partilerin finansmanı düzenlenmelidir. Bu tezde hu sorunun. Türkiye boyutu incelenmektedir. Tez girişle birlikte altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin amacı, konusu, kapsamı, planı ve analiz, metodu, yer almaktadır Ayrıca siyasal finansmanIll kavramı ve partilerin neden finansmana ihtiyaç duyduğu gibi konular da bu bölümde açıklanmıştır. Birinci bölümde partilerin gelir kaynaklan ve çeşitleri, ikinci bölümde ise partilerin gelir ve giderlerine getirilen sınırlamalar ile bunların mali denetimi ve uygulanan yaptırımlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'de siyasal partilerin finansmanı incelenmiş, dördüncü bölümde ise siyasi partilerin gelir ve giderleri analiz edilerek, partilerin gelir kaynaklan arasında ki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın son. bölümünde ise konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu çerçevede; siyasal partilerin finansmanı için devlet yardımları vazgeçilmez bir kaynaktır. Ancak siyasi partilerin devlet yardımlarına bağımlı hale gelmesi de arzu edilmeyen bir durumdur. Bu nedenle siyasi partilere yapılan devlet yardımlarının sınırlandırılması, ayrıca yapılan bağışların ve denetim sonuçlarının mutlaka kamuoyuna duyurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY There are many factors effecting a competitive political party system. One of them is financial resources. Democratic politics can not proceed without financial resources. Political parties can not organize themselves, politicians can not communicate with the public, and election campaigns can not be held if money is not collected. In democratic systems», political parry funding, is not uncontrolled, it is regulated by statute and checked up by independent court. In democratic countries, expenditures are increasing with the activities nf political parties Political parries can. not cover these expenses with traditional resources, like membership subscriptions etc. So they need contributions. However,, private and. corporate donations may effect their party policies and cause problems during the auditing. For this reason, political parties are financed through, direct and indirect public financing, although public financing decreases the party autonomy against to state. According to their political traditions and past experiences, democratic countries choose one of the above mentioned ways, for supporting the political parties. Political parry funding should be regulated to produce equality between the parties, but not to degenerate policy by money and self-interest, and to make political parties to become dependent to the state. The overall aim of funding should be to carry on with the democratic politics. In this thesis, political party funding in Turkey is studied. The thesis consists of four parts, an introduction and a- conclusion. In the introductory part, apart from some introductory remarks, the scope, the aim and the methodology of the thesis is descried. In the first and second parts, die- sources of incomes, expenditures and contributions, financial control and sanctions and penalties of political parties arediscussed. The third part is devoted to political party funding in Turkey, and in the fourth part political party incomes and expenditures in Turkey are taken up. In the final part a general evaluation of the themes of discussion mention about is- carried out. The diesis comes, to point that, public finance is essential for political parties. However it must have in limits and the results of auditing must be transparent