Örgütsel yapı, duygusal tükenme ve entelektüel sahtekarlık davranışı ilişkisinde algılanan yönetici desteğinin rolü: Mersin/Tarsus tarım ürünleri sanayi bölgeleri üzerine bir araştırma
The role of perceived supervisor support in the relationship between organizational structure, emotional exhaustion, and impostor behavior: A study on Mersin/Tarsus agricultural products industrial zones
- Tez No: 1003914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Algılanan Örgütsel Yapı (AOY) ile çalışanların Duygusal Tükenme (DT) ve Entelektüel Sahtekarlık (ES) davranışları arasındaki ilişkileri incelemek ve bu ilişkilerde Algılanan Yönetici Desteğinin (AYD) aracı rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'de tarıma dayalı sanayinin stratejik bir bileşeni olan Mersin/Tarsus Tarım Ürünleri Sanayi Bölgeleri'nde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi benimsenmiş; veriler kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 343 çalışandan anket tekniğiyle elde edilmiştir. AOY, DT, ES ve AYD değişkenleri doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS ve AMOS paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, AOY'un daha organik olarak değerlendirilmesinin çalışanların duygusal tükenme düzeylerini anlamlı ve negatif yönde etkilediğini göstermektedir. Benzer şekilde, AOY ile ES davranışı arasında da negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca AYD'nin algılanan örgütsel yapı ile hem DT hem de ES arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, örgütsel yapının sosyal ve psikolojik boyutlarının çalışan refahı üzerindeki belirleyici etkisini ortaya koymakta; özellikle yönetici desteğinin DT ve ES gibi olumsuz psikolojik çıktıları azaltmada kritik bir düzenleyici mekanizma olduğunu göstermektedir. Bulgular, tarıma dayalı sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeler için insan kaynakları uygulamalarının, liderlik yaklaşımlarının ve örgütsel tasarımın yeniden ele alınmasına yönelik önemli teorik ve pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between Perceived Organizational Structure (POS) and employees' Emotional Exhaustion (EE) and Impostor Syndrome (IS), and to reveal the mediating role of Perceived Managerial Support (PMS) in these relationships. The research was conducted on individuals working in businesses operating in the Mersin/Tarsus Agricultural Products Industrial Zones, a strategic component of the agricultural-based industry in Turkey. A quantitative research method was adopted; data were obtained from 343 employees selected using convenience sampling via a survey technique. POS, EE, IS, and PMS variables were analyzed using confirmatory factor analysis, correlation analysis, multiple regression analysis, and structural equation modeling. SPSS and AMOS software packages were used in the analyses. The research findings show that a more organic perception of POS significantly and negatively affects employees' levels of emotional exhaustion. Similarly, a negative and significant relationship was found between POS and IS. Furthermore, it was determined that PMS plays a partial mediating role in the relationship between perceived organizational structure and both EE and IS. In conclusion, this study reveals the decisive influence of the social and psychological dimensions of organizational structure on employee well-being; specifically, it demonstrates that managerial support is a critical moderating mechanism in reducing negative psychological outcomes such as EE and IS. The findings offer important theoretical and practical implications for re-evaluating human resources practices, leadership approaches, and organizational design for businesses operating in agricultural-industrial zones.