Erken çocukluk döneminde değe eğitimi etkinliklerinin çocukların prososyal davranışları ve karakter güçlerine etkisi
The effect of values education activities in early childhood on children's pro-social behaviors and character strengths
- Tez No: 1003915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma erken çocukluk döneminde uygulanan değer temelli etkinliklerin çocukların prososyal davranışları ve karakter güçleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcı grubu İstanbul ilinde bir özel anaokuluna devam eden 4-6 yaş aralığındaki toplam 40 çocuk oluşturmuş; çocuklar deney (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna altı hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere empati, paylaşma, iş birliği, yardımseverlik, adalet ve nezaket temalı yapılandırılmış değer eğitimi etkinlikleri uygulanmış; kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veriler, Çocuk Prososyal Davranış Ölçeği ile Karakter Güçleri Envanteri aracılığıyla toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Müdahale sonrasında ise deney grubunda prososyal davranış puanlarında anlamlı bir artış gözlenirken, kontrol grubunda anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Benzer biçimde, karakter güçlerinin kişilerarası güçler, entelektüel güçler, ölçülülük ve aşkınlık alt boyutlarının tamamında deney grubunda anlamlı artışlar elde edilmiş; müdahale sonrasında deney grubu tüm alt boyutlarda kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara ulaşmıştır. Kontrol grubunda ise karakter güçlerinin hiçbir alt boyutunda anlamlı bir değişim görülmemiştir. Elde edilen sonuçlar, değer temelli yapılandırılmış etkinliklerin erken çocukluk döneminde hem prososyal davranışları hem de karakter güçlerini bütüncül biçimde desteklediğini ortaya koymaktadır. Araştırma, erken çocukluk döneminde sosyal-duygusal öğrenme ve karakter eğitiminin planlı ve sistematik müdahalelerle güçlendirilebileceğine ilişkin ampirik kanıtlar sunmakta; okul öncesi eğitim programlarında değer odaklı uygulamaların yaygınlaştırılmasının önemine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of empathy- and helpfulness-based activities implemented in early childhood on children's prosocial behaviors and character strengths. The research was conducted using a pretest-posttest quasi-experimental design with a control group. The sample consisted of a total of 40 children aged 4-6 years attending a private preschool in Istanbul, who were assigned to an experimental group (n = 20) and a control group (n = 20). The experimental group participated in structured values education activities focusing on empathy, sharing, cooperation, helpfulness, justice, and kindness for six weeks, two days per week, while no intervention was implemented for the control group. Data were collected using the Child Prosocial Behavior Scale and the Character Strengths Inventory (Early Childhood Form) and analyzed using the SPSS software. The findings indicated that, prior to the intervention, the experimental and control groups were equivalent in terms of prosocial behaviors and character strengths. Following the intervention, a statistically significant increase in prosocial behavior scores was observed in the experimental group, whereas no significant change was found in the control group. Similarly, significant increases were found in the experimental group across all subdimensions of character strengths-interpersonal strengths, intellectual strengths, temperance, and transcendence-and posttest scores of the experimental group were significantly higher than those of the control group in all subdimensions. No significant changes were observed in any character strength subdimension in the control group. The results demonstrate that structured empathy- and helpfulness-based activities holistically support both prosocial behaviors and character strengths in early childhood. The study provides empirical evidence that social-emotional learning and character education in early childhood can be strengthened through planned and systematic interventions and contributes to emphasizing the importance of expanding empathy- and helpfulness-oriented practices in preschool education programs.