REKTUM KANSERİNDE TÜMÖR LOKALİZASYONUNA GÖREAMELİYAT ÖNCESİ EVRELEMENİN FAZ SIRALI (PHASEDARRAY) MR İLE CERRAHİ – HİSTOPATOLOJİK KORELASYONU
- Tez No: 1003925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KURTUL DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ Bu çalışma, primer rektum kanserinde ameliyat öncesi lokal tümör evrelemesinde faz dizili manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) doğruluğunu değerlendirdi ve uygun tedavinin uygulanabilmesi için ameliyat öncesi T2 tümörlerinin T3 tümörlerinden ayırt edilmesinin önemini vurguladı. MALZEMELER VE YÖNTEMLER Primer rektum kanseri olan yirmi dört hasta, ameliyat öncesi 1,5 T MRG ile faz dizili bobin kullanılarak incelendi. Çok düzlemli T2 ağırlıklı görüntüler elde edildi. Rektum anatomisi, tümör invazyon derinliği, mezorektal tutulum ve lenf düğümleri değerlendirildi. Tüm hastalara radikal cerrahi uygulandı. Histolojik kesitler mikroskopik olarak değerlendirildi. Manyetik rezonans görüntüleme ile histopatoloji arasındaki korelasyon kappa istatistiği kullanılarak değerlendirildi. MRG ile aşırı evreleme, Fischer'in kesin testi ile karşılaştırıldı. SONUÇLAR Tümörlerin histopatolojik incelemesi adenokarsinomu ortaya çıkardı. Tümörler evrelendirildiğinde, bir hastada pT1 tümörü, altı hastada pT2 tümörü ve 17 hastada pT3 tümörü vardı. MRG kullanılarak, dört pT2 hastası T3 olarak yanlış evrelendirildi ve bir pT3 hastası da T4 olarak yanlış evrelendirildi. Geri kalan vakalarda (bir pT1, iki pT2 ve 16 pT3), MRG transmural invazyonun evresini doğru bir şekilde değerlendirdi. MRG ile T evrelemesinin ve metastatik lenf düğümü tespitinin doğruluğu sırasıyla %79,2 ve %58,5 olarak hesaplandı. SONUÇ Faz dizili MR, özellikle T2 ve T3 tümörlerinin ayırt edilmesinde, rektal kanserin ameliyat öncesi evrelemesi için değerli bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE This study evaluated the accuracy of phased-array magnetic resonance imaging (MRI) for preoperative local tumor staging in primary rectal cancer and emphasized the importance of the preoperative differentiation of T2 tumors from T3 tumors so the appropriate treatment can be applied. MATERIALS AND METHODS Twenty-four patients with primary rectal cancer were ex- amined preoperatively using 1.5 T MRI with a phased-array coil. Multiplanar T2-weighted images were obtained. Rectum anatomy, depth of tumor invasion, mesorectal involvement and lymph nodes were assessed. All patients underwent radi- cal surgery. The histological sections were evaluated micro- scopically. The correlation of magnetic resonance imaging and histopathology was assessed using the kappa statistic. Overstaging with MRI was compared with Fischer's exact test. RESULTS Histopathological examination of the tumors revealed aden- ocarcinoma. When the tumors were staged, there was one patient with a pT1 tumor, six patients with pT2 tumors, and 17 patients with pT3 tumors. Using MRI, four patients with pT2 were overstaged as T3, and one patient with pT3 was overstaged as T4. In the remaining cases (one pT1, two pT2, and 16 pT3), MRI correctly assessed the stage of transmural invasion. The accuracy of T staging and metastatic lymph node detection with MRI was calculated as 79.2% and 58.5%, respectively. CONCLUSION Phased-array MRI is a valuable technique for the preoperative staging of rectal cancer, especially in the differentiation of T2 and T3 tumors.