Belirsizliğe tahammülsüzlük ile yaygın anksiyetebozukluğu arasındaki ilişkide kontrolü kaybetmeyeilişkin inançlar ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracırolü
The medi̇ati̇ng role of beli̇efs about loss of control anddi̇ffi̇culti̇es i̇n emoti̇on regulati̇on i̇n the relati̇onshi̇pbetween intolerance of uncertai̇nty and generali̇zedanxi̇ety di̇sorder
  1. Tez No: 1003971
  2. Yazar: ELİF ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Belirsizliğe Tahammülsüzlük ile Yaygın Anksiyete Bozukluğu Arasındaki İlişkide Kontrolü Kaybetmeye İlişkin İnançlar ve Duygu Düzenleme Güçlüklerinin Aracı Rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları İstanbul'da yaşayan 18-50 yaş arası 385 kişiden oluşmaktadır. Demografik Bilgi Formu, Kontrolü Kaybetmeye İlişkin İnançlar Envanteri, YAB-7, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılarak katılımcılardan veri toplanmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ve kontrolü kaybetmeye ilişkin inançlar; duygu düzenleme güçlükleri; yaygın anksiyete bozukluğu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapısal eşitlik analizleri sonucunda belirsizliğe tahammülsüzlük ile yaygın anksiyete bozukluğu ilişkisinin kontrol kaybına ilişkin inançlar ve duygu düzenleme güçlüğünün aracılığı ile gerçekleştiği bulgulanmıştır. Değişkenler arası korelasyonlar incelendiğinde Belirsizliğe Tahammülsüzlük seviyesi arttığında Kontrolü Kaybetmeye İlişkin İnançlar'ın ve Duygu Düzenleme Güçlükleri'nin de arttığı saptanarak pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Kontrolü Kaybetmeye İlişkin İnançlar ile Duygu Düzenleme Güçlüklerinin artışında da benzer şekilde Yaygın Anksiyete Bozukluğu düzeyinin arttığı saptanarak pozitif yönde anlamlı ilişki gözlenmiştir. Araştırmada ele alınan değişkenlerin, literatürde farklı değişkenler ile birlikte incelenmiş olduğu ve çalışmaların sınırlı olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarının klinik uygulamalarda etkili müdahalelerin geliştirilmesine ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu'nu anlamaya yönelik kuramsal çerçevelerin güçlendirilmesine katkı sağlayabileceği öngörülerek gelecek çalışmalar için tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of beliefs about loss of control and difficulties in emotion regulation in the relationship between intolerance of uncertainty and generalized anxiety disorder. The study participants consisted of 385 individuals aged 18-50 living in Istanbul. Data were collected from the participants using a Demographic Information Form, the Beliefs About Loss of Control Inventory, GAD-7, the Intolerance of Ambiguity Scale (IAS-12), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale. A positive significant relationship was found between intolerance of uncertainty and beliefs about loss of control; difficulties in emotion regulation; and generalized anxiety disorder. Structural equation analyses revealed that the relationship between intolerance of uncertainty and generalized anxiety disorder was mediated by beliefs about loss of control and difficulties in emotion regulation. When correlations between variables were examined, it was determined that as Intolerance to Uncertainty increased, Beliefs About Loss of Control and Difficulties in Emotion Regulation also increased, resulting in a positive and significant correlation. Similarly, a positive and significant correlation was observed between Beliefs About Loss of Control and Difficulties in Emotion Regulation and increased levels of Generalized Anxiety Disorder. It was observed that the variables examined in this study were examined in conjunction with other variables in the literature, and studies were limited. The research results are discussed, and recommendations are presented for future studies, anticipating that they may contribute to the development of effective interventions in clinical practice and the strengthening of theoretical frameworks for understanding Generalized Anxiety Disorder.